Norge

Over 200.000 vaksinedoser mot helvetesild solgt første halvår

I hele 2021 ble det solgt 696 vaksiner mot helvetesild i Norge. Så kom kunnskap om omfang og risiko for fullt. I første halvår av 2026 er det solgt 206.187 doser.

FHI anbefaler at helvetesildvaksine tas inn i barne- og voksenvaksinasjonsprogrammene. Flere hundre tusen nordmenn velger foreløpig å betale for den selv.
Publisert Sist oppdatert

Det viser tall NTB har fått fra Apotekforeningen.

I første halvår i år var det så stor etterspørsel at det i februar ble utsolgt for vaksinen flere steder.

– Stor oppmerksomhet om både helseproblemene knyttet til helvetesild og en mulig redusert risiko for demens, har bidratt til at veldig mange har tatt vaksinen som beskytter mot helvetesild hittil i år, sier Hanne Andresen, fagdirektør i Apotekforeningen.

Kan bli femdobling av vaksinerte

Vaksinen må tas i to doser, med to måneders intervall. Så langt i år har trolig litt under 150.000 personer tatt begge vaksinedosene. I hele 2025 var det 56.000 personer som vaksinerte seg, ifølge tall fra FHI.

– Om utviklingen fortsetter i 2. halvår, vil vi se minst en femdobling fra i fjor, sier Andresen.

Fylkestall viser at personer over 50 år i Rogaland har tatt klart flest helvetesild-vaksiner i år. Så følger Vestland, foran Oslo og Akershus.

Færrest vaksiner per innbygger er tatt i Nordland, fulgt av Telemark, Finnmark og Troms.

– Det er i fylkene med høyest gjennomsnittslønn at man også har høyest vaksinedekning mot helvetesild. Selv om det er mange faktorer som spiller inn i valget om å ta en vaksine, kan tallene tyde på at det er en sosial ulikhet i hvem som tar seg råd til å beskytte seg mot helvetesild, mener Hanne Andresen.

For å ta vaksinen må man har resept fra lege og betale selv for de to dosene som trengs, til sammen 4500 kroner.

Fakta om helvetesild (Herpes zoster)

Helvetesild, også kalt herpes zoster, er en svært smertefull virussykdom som gir betennelse og utslett i huden.

Sykdommen er forårsaket av det samme viruset som vannkopper, varicella zoster-viruset (VZV).

Alle som har hatt vannkopper, kan utvikle helvetesild, selv om det er vanligere at viruset reaktiveres hos voksne over 50 år.

Man kan få sykdommen flere ganger, men eldre og alle andre som har et svekket immunforsvar, er ekstra utsatt.

Hovedsymptomet er et utslett som vises på den ene siden av kroppen, ofte som en enkelt stripe med blemmer.

Sykdommen kalles helvetesild fordi den er spesielt smertefull, en smerte som kommer fra nervene og beveger seg gjennom hele kroppen.

Sykdommen varer cirka en måned og har lav dødelighet, men 30 prosent får komplikasjoner, oftest langvarige smerter (postherpetisk nevral)

Rundt 10 prosent får tilbakefall.

En liten andel får andre alvorlige komplikasjoner som hjernebetennelse, slag og påvirkning av syn eller hørsel.

Helvetesild er ikke smittsomt, men viruset kan spres til personer som aldri har hatt vannkopper. Dette vil forårsake vannkopper, ikke helvetesild.

En trygg og effektiv vaksine er tilgjengelig for å forhindre helvetesild og komplikasjoner. Den virker også for bærere av viruset.

Kilder: Verdens helseorganisasjon og FHI.

Undervurderte omfanget

Rapporten Helvetesild i et samfunnsperspektiv fra OsloEconomics belyste i 2023 at forekomsten og kostnadene i Norge var undervurdert. Rapporten ble gjort på vegne av GSK (GalaxoSmithKline).

Det ble anslått risikoen for å få helvetesild i løpet av livet er 35 prosent. Bare i 2023 var det anslått at nær 20.000 pasienter ville få helvetesild og motta behandling i helsetjenesten. Om lag 13 prosent av dem ville få den alvorlige formen postherpetisk nevralgi og utvikle langvarige nervesmerter.

72 prosent av tilfellene var personer over 50 år.

Salget av vaksinen begynte å stige kraftig etter rapporten. Det økte enda mer da en studie i 2025 viste at vaksinerte hadde 20 prosent mindre risiko for å utvikle demens.

Mulig effekt mot demens

Folkehelseinstituttet anbefalte i februar at vaksinen mot helvetesild tas inn i vaksinasjonsprogrammet for voksne det året de fyller 65 år og for barn.

Anbefalingen er basert på at vaksinen gir svært god beskyttelse mot helvetesild og komplikasjoner av helvetesild, og at forekomsten av sykdommen er økende.

– Det er behov for mer kunnskap for å slå fast i hvor stor grad vaksinen kan ha en tilleggseffekt som innebærer redusert demensrisiko, sa avdelingsdirektør Siri Helene Hauge i FHI.

PET-skanning av hjerner med og uten Altzheimer. En studie viste i fjor en redusert risiko demens hos personer vaksinert mot helvetesild.

Totalt har over 40 land i verden tatt vaksinen inn i programmene sine. Island og Finland siden henholdsvis 2017 og 2020. Sverige har avgjort å innføre vaksinen fra 2027. Danmark har ikke vurdert innføring ennå.

Til vurdering politisk

I Norge er det Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) som avgjør om vaksinene skal innføres. HOD fikk overlevert grunnlaget for anbefalingene i januar i år.

– Departementet må gå gjennom det faglige grunnlaget og konklusjonene fra FHI før det kan sies noe om veien videre. Endringer i både voksenvaksinasjonsprogrammet og barnevaksinasjonsprogrammet gjøres i forbindelse med ordinære budsjettprosesser, sa pressevakt Eva Hongshagen i en skriftlig kommentar til NTB i februar.