Oslo vest versus Oslo øst: Så mye mer tjener de rikeste

ABC Nyheter har sammenlignet formuen og inntekten til de ti rikeste på hver sin side av hovedstaden. Hvor mye skiller de? Og hvor bor de?

Forskjellene i inntekt og formue blant de rikeste på hver sin side av byen er store.
Publisert Sist oppdatert

Det er ikke noen tvil om hvor i hovedstaden de rikeste ønsker å bo. De åtte rikeste bor i samme bydel, flere på samme postnummer. Og du må langt ned på listen over Oslos rikeste før du finner noen med adresse på østsiden av byen.

ABC Nyheter har sammenlignet inntektene og formuene til de ti rikeste på hver sin side av byen.

Forskjellene er store.

Se oversiktene nederst i saken.

Tjente ni ganger så mye på vestkanten

Slik er listene utarbeidet

Onsdag 3. desember kom skattelistene for 2024. Disse viser netto inntekt og netto formue. 

ABC Nyheter har plukket ut de ti med høyest inntekt med postnummer på vestkanten av Oslo, og de ti med høyest inntekt med postnummer på østkanten.

Filtrerer du på Oslo som bosted, får du opp flere med poststed i Sveits nå. Disse er ikke inkludert i oversikten.

Vi definerer Oslo vest som følgende bydeler: Frogner, St. Hanshaugen, Nordre Aker, Vestre Aker, Ullern og Nordstrand.

Med Oslo øst menes disse: Gamle Oslo, Grünerløkka, Sagene, Alna, Bjerke, Grorud, Stovner, Søndre Nordstrand, Østensjø.

Til sammen tjente de 10 rikeste i bydelene på vestsiden av Oslo nesten 2,5 milliarder kroner. I formue hadde de til sammen nesten 24 milliarder kroner. 

Katharina Andresen faller flere plasser. Øverst på inntektslisten i år troner rederisønnen Oscar Alexander Garmann Wilhelmsen, med godt over 500 millioner i inntekt. 

På listen finner du også oljefondssjefen Nicolai Tangen med en inntekt på 219 millioner kroner og en formue på 8,2 milliarder. «Bare» 7,4 millioner av disse kommer riktignok fra fastlønnen hans som oljefondssjef. Hoveddelen av inntektene kommer fra private investeringer. 

Formuen kommer i stor grad fra hans tidligere jobb som sjef for hedgefondet AKO Capital, som han solgte seg ut av i 2020 for å unngå interessekonflikter. 

Nicolai Tangen under utdelingen av Kulturprisen 2024 på Kunstsiloen i Kristiansand.
Oljefondssjef Nicolai Tangen hadde femte høyest inntekt i Oslo i fjor, blant de som fremdeles har poststed i byen.

På motsatt side av byen tjente de ti rikeste 281 millioner kroner i 2024. De hadde en samlet formue på 4,9 milliarder, og én person står alene for nesten 4,5 av milliardene. 

Inntekten blant de rikeste var altså nesten ni ganger så høy på vestkanten, og formuene nesten femdoblet.

På østkanten hadde Ola Tørudbakken fra Østensjø høyest inntekt i fjor. Han dro inn nesten 49 millioner kroner, og er direktør i Meta hvor han bygger AI-systemer.

Desidert høyest formue på østkanten, bosatt på Sagene, er Karl Edvard Johannson, en av Norgesgruppens storeier Johan Johannsons (56) fire sønner.

Les også: Så mye tjente politikerne før de havnet på Stortinget

Her vil de rike bo

Det er ikke noen tvil om hvilken del av byen de rike i Oslo ønsker å bo i. Tørudbakken, østkantens rikeste etter inntekt, er «bare» Oslos 53. rikeste. 

Også innad på vestkanten bosetter de rikeste seg gjerne i samme område. De åtte rikeste bor i Frogner bydel, halvparten av dem på postnumrene 0250 og 0286, altså på området rundt Tjuvholmen og ytterst på Bygdøy.

Her, ytterst på Bygdøy, bor tre av Oslos ti rikeste.
Her, ytterst på Bygdøy, bor tre av Oslos ti rikeste.

Blant de rikeste på østkanten er adressene vesentlig mer spredt, men aller flest blant topp ti bor i bydel Østensjø. Grünerløkka og Sagene går også igjen – bydeler man gjerne omtaler som sentrumsbydeler, ikke østkanten. Det er derimot svært få blant de rikeste i Oslo som har bosatt seg i den delen av byen man gjerne omtaler som østkanten.

Les også: Dette tjente toppsjefene i Norges største statlige selskaper