Orban vil stanse viktig ukrainsk eksport gjennom Ungarn
Ungarns statsminister Viktor Orban sier han vil stanse all viktig eksport til Ukraina som fraktes gjennom Ungarn.
Beskjeden kommer etter at Ukrainas utenriksminister Andrij Sybiha tidligere fredag anklaget Ungarn for å ha pågrepet sju ansatte i Ukrainas statlige sparebank mens de fraktet kontanter fra Østerrike tilbake til hjemlandet.
Sybiha fortalte om pågripelsene i et innlegg på X etter at Viktor Orban hadde gjort det klart at Ungarn vil tvinge Ukraina med politiske og finansielle virkemidler til å gjenåpne Druzhba-rørledningen som frakter russisk olje til ungarske raffinerier.
– I realiteten snakker vi om at Ungarn tar gisler og stjeler penger, skriver Sybiha og kaller Orbans regjering en kriminell gjeng.
– Dette er statsterrorisme og utpressing, skriver han.
Orban anklager på sin side Ukraina for utpressing og sier de vil bruke alle midler de har til rådighet, fram til oljeleveransene gjenopptas.
– Vi har stanset dieseleksporten til Ukraina, vi fortsetter å opprettholde strømeksporten, og vi vil stanse transittforsendelser som går gjennom Ungarn og som er viktige for Ukraina, inntil vi får Ukrainas godkjenning for oljeleveransene, sier Orban ifølge en statlig radiokanal.
Orban sier også at han ikke kommer til å la Ukraina bli en del av EU.