Verden
Oppsiktsvekkende detaljer på helleristninger:
Fant elghoder på båtbauger: – Bekreftet mine teorier om sjøfarten i steinalderen
Ved hjelp av ny teknikk har svenske forskere avdekket ukjente detaljer og motiv på helleristninger utenform Gøteborg. – Spektakulært, mener arkeolog.
Helleristningene ligger noen få kilometer utenfor Gøteborg på Sveriges vestkyst. Blant de nye detaljene er at båtene har et elghode i forstavnen på tre båter.
Tidligere har man bare funnet lignende lengre øst (Finland og Russland) og i Nord-Norge og Nord-Sverige. På helleristninger ved Alta er blant annet det samme motivet funnet.
– Resulatet bekreftet mine teorier om sjøfarten i steinalderen, sier arkeologen Bettina Schulz Paulsson ved Gøteborgs universitet. Det var Paulsson som hadde ideen omk å teste nyutviklet teknologi fra blant annet NASA.
– Vi fikk fram spektakulære funn, sier hun, i følge en nyhetsartikkel om oppdagelsene på universitetets nettsider.
6000 år gamle
Helleristningene i Tumlehed har også blitt tidfestet bedre. De er fra sen steinalder og ble lagd mellm 4200 og 2500 år før vår tidsregning. I tillegg til båtene med elghoder kan man også se fisker, en sel og et hjortedyr.
Funnet har fått forskerne til å tro det ble foretatt lange båtreiser allerede på dette tidspunktet, og at det var kontakt mellom folk i sør-vest og nord-øst i Skandinavia, Finland, og Kola og Karelen.
Studien vil nå bli publisert i neste utgave av det vitenskaplige tidsskiftet Oxford Journal of Archaeology.