Verden

Oligark med tette bånd til Putin finansierte bryllupet til Trumps sønn

Donald Trump Jr. giftet seg på en privat øy i Bahamas i mai. En russisk oligark betalte store deler av regningen.

Den russiske oligarken Umar Kremlev tok store deler av regningen for bryllupet.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Det kommer fram i en avsløring fra Propublica.

Den russiske oligarken Umar Kremlev skal ha brukt hundretusenvis av dollar på bryllupet til sønnen til USAs president. Han dekket blant annet leie av en privat øy, samt fyrverkeri til rundt 70.000 dollar, viser dokumenter Propublica har fått tilgang til, og intervjuer av personer med kjennskap til arrangementet.

Kremlev er leder for det internasjonale bokseforbundet (IBA), som blant annet får økonomisk støtte fra Gazprom, et selskap som fungerer som en forlengelse av Putins regjering. I dagene før bryllupet i Bahamas var Kremlev i Kina som en del av en delegasjon som fulgte president Vladimir Putin.

Bruden bekrefter

Donald Trump Jr. giftet seg i mai med Bettina Anderson i Bahamas.

Betalingene for bryllupet kom fra et selskap knyttet til IBA. Kremlev deltok selv i bryllupet, hvor det var rundt 50 gjester.

Bruden, Bettina Trump, bekreftet senere mandag opplysningene. I et innlegg på Instagram kaller hun Kremlev for en «god venn» og skriver at han «svært sjenerøst var vert for to utrolige kvelder med feiring i etterkant av vielsen».

Også en talsmann for Trump jr. bekrefter opplysningene og sier at Kremlev er en personlig venn av Donald Trump jr.

Advarer

Propublica har snakket med tidligere FBI-topp Frank Montoya Jr. som advarer mot vennskapet.

– Hvis jeg betaler for bryllupet ditt, vil du på et tidspunkt skylde meg noe, sier han.

Montoya forklarer at oligarker som Kremlev ofte opptrer i samråd med den russiske regjeringen. Selv om det er uklart om det var tilfellet her, mener han at Trump jr. har stilt seg i en uheldig posisjon.

– Dette burde være utenkelig for presidentens sønn, punktum, sier den tidligere FBI-agenten.