Verden

Olaf Scholz: EU-valget er dårlig nytt for alle de tre regjeringspartiene

Tysklands statsminister Olaf Scholz sier at resultatet av EU-valget er dårlig for alle de tre partiene i hans koalisjonsregjering.

Tysklands statsminister Olaf Scholz.
Publisert Sist oppdatert

– Ingen av oss burde late som om ingenting var skjedd, sa Scholz på en pressekonferanse i Berlin mandag.

Scholz' eget sosialdemokratiske parti SPD endte på en skuffende tredjeplass i EU-valget søndag med 13,9 prosents oppslutning. Det er partiets dårligste resultat i et nasjonalt valg på over 130 år.

Kristenkonservative CDU/CSU vant klart med 30 prosent oppslutning, mens ytre høyre-partiet Alternative für Deutschland (AfD) tok andreplassen med 15,9 prosent.

– Vi er nødt til å være bekymret for det, vi kan aldri bli vant til det, og det må alltid være vår oppgave å presse de tilbake, sa Scholz om ytre høyres vekst.

Valgresultatet legger ytterligere press på Scholz' allerede pressede regjeringskoalisjon, som i tillegg til SPD består av De grønne og det liberale partiet FDP.

Leder for De grønne Omid Nouripour sier likevel at de står fast ved koalisjonsavtalen fra 2021.

– Det er ingen grunn til et nytt tillitsvotum, sier han.

De grønne fikk 11,9 prosent i EU-valget, en dramatisk nedgang fra 20,5 prosent ved forrige valg i 2019.