Verden
Økt press mot EU-prinsipp om enstemmighet: – En eksistensiell trussel
EU-kravet om enstemmighet er en eksistensiell trussel, særlig på sikkerhetsområdet, mener Tysklands utenriksminister Johann Wadephul.
– Når det gjelder sikkerhet, kan enstemmighetsprinsippet sette oss i eksistensiell fare. Fordi det er snakk om liv eller død! Det ser vi hver dag i Ukraina, sa Wadephul onsdag på et politisk arrangement i Berlin.
Han varsler at Tyskland nå vil nærme seg andre EU-land som er kritiske til enstemmighetsprinsippet. Kravet gjelder særlig i saker som omhandler utenriks eller finans samt EU-utvidelser.
I dag kan ett land legge ned veto i slike saker. Det har for eksempel Ungarn gjort gang på gang de siste årene, særlig når det gjelder Ukraina og sanksjoner mot Russland.
Rundt 80 prosent av alle EU-vedtak tas i dag med såkalt kvalifisert flertall, det vil si minst 15 av 27 land som til sammen representerer 65 prosent av EUs innbyggere.
De siste årene har kritikken mot enstemmighetsprinsippet økt i styrke, og stadig flere land mener at kvalifisert flertall må gjelde i alle saker for å gjøre beslutningsprosessene mer effektive. Ifølge Wadepuhl gjelder det nå tolv land.
– Vi vil kontakte alle medlemsland, inkludert dem som fortsatt er skeptiske, sier han.
Flere av de mindre EU-landene er kritiske til å miste makten som ligger i å kunne legge ned veto.