Norge

Øko-produsent sliter med å få tak i nok melk

Selskapet Kolonihagen vil flytte yoghurtproduksjon hjem til Norge, men får ikke tak i nok økologisk melk. De støtter et forslag om noe økte kvoter i en periode.

Publisert

Produksjonen til Kolonihagen, som Rema-systemet eier det meste av, har fram til nå blitt laget av dansk melk i et meieri på Jylland. Nå har selskapet flyttet produksjonen av gresk yoghurt til Det Norske Meieri på Lillehammer, skriver Nationen.

– Noen har sovet i timen. Norge har et tverrpolitisk mål om ti prosent økologisk, og vi har et ferdig utviklet marked for Kolonihagens yoghurter, men så får vi altså ikke tak i nok melk til at vi kan flytte produksjonen fra Danmark og hjem til Norge, sier Kolonihagen-grunnlegger Jon-Frede Engdahl.

Røros-meieriet har foreslått at øko-bøndene kan få produsere noe over kvotene i en tidsbegrenset periode. Det støtter Engdahl.

Dersom ikke Norsk melkeråvare, som eies av Tine, kan levere nok økologisk melk, vil Kolonihagen vurdere å ha egne produsenter, forteller gründeren.

– Vi håper virkelig ikke det blir nødvendig å skaffe egne bønder. Vår misjon er å lage gode økologiske produkter forbrukerne vil ha, ikke å lage en konkurrent til Norsk melkeråvare, sier Engdahl.