Verden
Nyttårsfeiring i New Orleans endte i massakre
Nyttårsfeiringen i New Orleans endte brått da en 42-åring kjørte en pickup rett inn i en feststemt folkemengde. Et IS-flagg er funnet i bilen, ifølge FBI.
Minst ti personer ble drept og 35 såret da pickupen kjørte i høy hastighet inn i nyttårsfeiringen i sentrum av New Orleans i USA, kun tre timer inn i det nye året. I løpet av onsdagen steg dødstallet til 15, ifølge ABC News.
Sjåføren ble like etter angrepet skutt og drept i en skuddveksling med politiet.
Han ble onsdag identifisert av FBI som en 42 år gammel amerikansk statsborger fra Texas ved navn Shamsud-Din Jabbar. FBI opplyser også at det er funnet et svart IS-flagg i bilen han kjørte.
– Et IS-flagg ble funnet i kjøretøyet, og FBI jobber for å fastslå personens mulige forbindelser og tilknytning til terrororganisasjoner, heter det i en uttalelse onsdag.
Flere våpen
Den mistenkte gjerningsmannen ble skutt og drept av politiet på stedet etter at han skal ha gått ut av bilen bevæpnet med en angrepsrifle.
Politiet har etter angrepet beslaglagt et håndvåpen og en automatrifle, melder AP.
Angrepet skjedde i New Orleans' berømte franske kvartal, i Bourbon Street i hjertet av byen.
Gata er verdenskjent for sine store nyttårsfester, og folk fra hele verden hadde samlet seg der for å ringe inn i det nye året. Politiet finkjemmet onsdag området på leting etter eventuelle bomber.
– Forsøkte å ramme flest mulig
– Gjerningspersonen forsøkte å ramme så mange som mulig. Han var tydelig innstilt på å lage et blodbad, sa politioverbetjent Anne Kirkpatrick på en pressekonferanse onsdag.
Hun avviser at det er snakk om fyllekjøring eller et illebefinnende.
– Dette er mer komplekst og alvorlig, basert på den informasjonen vi har nå, sier hun.
Det er ingen info om at norske borgere er blant de rammede.
– Utenriksdepartementet har ikke mottatt informasjon om at norske borgere skal være rammet av hendelsen i New Orleans, skriver talsperson Tuva Bogsnes i UD i en epost til TV 2.
Biden og Trump
Både president Joe Biden og hans etterfølger Donald Trump har kommentert angrepet og uttrykt medfølelse for ofrene og deres pårørende.
– Ingen typer vold kan rettferdiggjøres, og vi kommer ikke til å tolerere noe slags angrep på vårt lands lokalsamfunn, sier Biden.
– Mine tanker går til ofrene og deres pårørende, som kun ønsket å feire dagen, sier Biden onsdag.
Trump kom med en lignende uttalelse, men la også ut et innlegg i sosiale medier, der han antyder at angriperen var utlending.
– Da jeg sa at de kriminelle som kommer, er langt verre enn de kriminelle vi har i landet fra før, så viste det seg å være riktig, skriver han.
– Meiet ned folk på fortauet
Øyevitner forteller til CBS News at føreren av bilen skal ha avfyrt et våpen og at politiet skjøt tilbake. Lokale myndigheter anmoder folk om å holde seg borte fra området.
– Alt jeg så var at en bil som meiet ned folk som sto på venstre side av fortauet på Bourbon Street. En kropp kom flygende mot meg, forteller 22 år gamle Kevin Garcia, som var vitne til hendelsen, til CNN.
Et annet vitne, 22 år gamle Whit Davis, sier hendelsen skjedde da han var på vei hjem fra en nattklubb på Bourbon Street.
– Alle begynte å rope og skrike og løp bak i lokalet. Hele lokalet ble stengt ned og barrikadert, men selv når det roet seg fikk vi ikke gå, sier han til CNN.
Guvernør Jeff Landry i Louisiana, delstaten der New Orleans ligger, omtaler angrepet som en forferdelig hendelse og sier han og familien ber for dem som er rammet.
Tilstanden til de sårede er ikke kjent. De er for tiden innlagt på fem ulike sykehus i New Orleans, der de får videre behandling, ifølge lokale myndigheter.
To av de sårede er israelere, melder den israelske avisa Haaretz . Ifølge politibetjent Kirkpatrick er de fleste av de skadede lokale innbyggere, og ikke tilreisende, ifølge CNN.
Rammet populær gate
Bourbon Street er en historisk gate i hjertet av det eldste og mest kjente nabolaget i New Orleans i Louisiana. Det er også en kjent festgate, og det var fullt av folk som var ute i forbindelse med nyttårsfeiringen.
I tillegg til nyttårsfeiringen, er det mange mennesker i New Orleans i forbindelse med finalen i collegemesterskapet i amerikansk fotball, kalt «Sugar Bowl», som etter planen skal spilles i byen senere onsdag. Om arrangementet nå blir avlyst, er foreløpig ikke kjent.
Ifølge lokale medier var tusenvis av mennesker ventet i byen i forbindelse med kampen og nyttårsfeiringen.
Politiet i New Orleans har hatt full bemanning i forbindelse med arrangementene. I tillegg var det hentet inn 300 ekstra politifolk.