Nye miljøgifter funnet i elavfall
Miljødirektoratet har funnet en rekke kjemiske stoffer som brukes i elektroniske produkter, gjennom undersøkelser ved to anlegg som håndterer elavfall.
Undersøkelsene gjennomføres for å fange opp nye miljøgifter tidlig før de utvikler seg til større miljøproblemer.
Blant annet er LCD-stoffer, som brukes i skjermer, og flammehemmere blitt funnet i høye konsentrasjoner i støv, luft og overvann ved to anlegg som håndterer elavfall, skriver Miljødirektoratet i en pressemelding.
Flere av de undersøkte stoffene er ikke tidligere blitt undersøkt i Norge. De høye verdiene skyldes at prøvene er tatt nær områder med høy forurensning, men stoffer i elektroniske produkter kan lekke ut i miljøet.
– Det er viktig at Miljødirektoratet følger opp funnene fra rapporten med videre overvåking for å se hvor utbredt spredning av disse stoffene er, og om det er behov for fremtidig regulering, skriver direktoratet.