Verden
Ny undersjøisk kabel i Østersjøen er skadet – Nato deltar i etterforskningen
En fiberoptisk kabel mellom Latvia og Sverige fikk skader søndag, ifølge den latviske kringkasteren LSM.
Kabelen skal ha blitt utsatt for ytre påvirkning, ifølge kringkasteren. Hva slags påvirkning det er snakk om, er foreløpig uklart.
Kabelen går mellom byen Ventspils i Latvia til den svenske øya Gotland. Det tilhører det statseide latviske radio- og TV-selskapet LVRTC.
– Siden kabelen ligger på en dybde på rundt 50 meter, kan vi først si hva den nøyaktige skaden er når vi starter reparasjoner, opplyser selskapet i en pressemelding.
Skadene på kabelen kan føre til tregere datahastighet, men for det meste vil ikke hendelsen påvirke brukere i Latvia, opplyses det videre.
Sverige bidrar
Ifølge den latviske marinen er det oppdaget forstyrrelser i svensk økonomisk sone. De har sendt en patrulje for å undersøke et fartøy i nærheten, som muligvis har forårsaket skaden, melder LSM. Operasjonen koordineres med forsvarsalliansen Nato.
Sveriges statsminister Ulf Kristersson skriver på X at han har hatt nær kontakt med Latvias statsminister Evika Silina gjennom dagen.
– Det er opplysninger om at minst én datakabel mellom Sverige og Latvia er skadet i Østersjøen. Kabelen eies av et latvisk selskap, skriver han.
– Sverige samarbeider tett med Latvia og Nato. Sverige vil bidra til det pågående arbeidet med å etterforske den mistenkelige hendelsen.
Krisemøte
Latvias statsminister Evika Silina har innkalt til et krisemøte i regjeringen som følge av hendelsen. Det er ventet en pressekonferanse seneres søndag.
– På nåværende tidspunkt er det grunn til å tro at kabelen er betydelig skadet og at den er forårsaket av ytre påvirkning, sier Vineta Sprugaine i LVRTX.
Jimmie Adamsson, pressesjef for den svenske marinen, sier imidlertid at det er for tidlig å si noe om årsaken.
Skaden på kabelen skal ha skjedd tidlig søndag morgen.
De siste månedene har det vært en rekke hendelser der undersjøiske kabler i Østersjøen er blitt ødelagt eller skadet. Nato har varslet økt overvåking av Østersjøen som følge av dette.