Ny test for Musks megarakett
SpaceX planlegger en ny testflyging av sin gigantiske Starship-rakett neste helg, etter flere mislykkede forsøk som har endt i eksplosjoner.
Siste
-
Juntaleder går mot seier i presidentvalget i Guinea
-
Bil stanset med spikermatte i Indre Østfold – mistenkt ruset og uten førerkort
-
Mann pågrepet etter mobiltyveri på Jessheim stasjon – politiet brukte elektrosjokkvåpen
-
USA skal granske innvandringssaker til amerikanske borgere med somalisk bakgrunn
-
Russiske myndigheter: Ukrainske droneangrep mot havneby
– Starship er sentral i drømmene om å kolonisere Mars, sier SpaceX-gründer Elon Musk.
Den 123 meter høye raketten er designet for å være gjenbrukbar og skytes opp til relativt lave kostnader. Men gjentatte eksplosjoner og uhell har lagt økt press på selskapet for å gjennomføre en vellykket testflyging.
Oppskytingen er planlagt tidligst 24. august fra selskapets Starbase-anlegg i Texas, opplyser SpaceX på sitt nettsted.
Under to testflyginger tidligere i år eksploderte rakettens øvre del – som er romfartøyet som skal frakte mannskap og last – kort tid etter oppskyting.
I den siste testen i slutten av mai nådde Starship verdensrommet, men eksploderte da en drivstofflekkasje førte til at den mistet kontrollen.
Musk fastholder at raketten vil gjennomføre sine første ubemannede oppdrag til Mars neste år. Samtidig har SpaceX blitt kraftig kritisert for konsekvensene oppskytingene har for mennesker og miljø.
Mexicos president Claudia Sheinbaum truet i juni med å saksøke SpaceX på grunn av fallende vrakdeler og forurensning fra oppskytingene.