Verden
Ny Russland-retorikk: Åpner for Putin-krav
Ukraina har hittil avvist russiske krav om sikkerhetsgarantier fra Nato, men nå er tonen en annen.
(Artikkelen er først publisert av Finansavisen):
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj erkjenner for første gang at også Russland kan få sikkerhetsgarantier som del av en fremtidig løsning på krigen mellom landene, skriver Financial Times.
Avisen karakteriserer dette som et betydelig skifte, samtidig som USA har trappet opp presset for å få i gang fredssamtaler.
Men: Ukraina først
Hittil har Ukraina og vestlige allierte avvist russiske krav om sikkerhetsgarantier som forsøk på å gjenopprette en russisk innflytelsessfære og å undergrave sine nabolands suverenitet.
Zelenskyj insisterer likevel på at Ukrainas egne sikkerhetsbehov må håndteres først.
– Først må vi løse spørsmålet om denne krigen, og først deretter lete etter svar på spørsmålene Russland reiser ut fra sine egne syn og forventninger om sikkerhet, sa presidenten ifølge Financial Times til journalister i Kyiv.
Abu Dhabi-samtaler
Avisen påpeker at forhandlingsteam fra Ukraina, Russland og USA etter planen skal møtes i Abu Dhabi tidlig i november om mulige tiltak for deeskalering, blant annet en energivåpenhvile og sikkerhetsgarantier for Ukraina.
– Vi kan diskutere de konseptuelle spørsmålene med russerne gjennom amerikansk mekling. Men går vi over til formatet med sikkerhetsgarantier, og det blir enighet om at disse garantiene vil kreve Europas involvering, da må Europa være en del av disse diskusjonene, sa Zelenskyj.
– Tror Putin er seriøs
Presidenten opplyste videre om at han hadde vært i kontakt med Finlands president Alexander Stubb og Norges statsminister Jonas Gahr Støre etter deres telefonsamtale med Russlands president Vladimir Putin tirsdag.
Stubbs og Støres inntrykk etter samtalen var ifølge Zelenskyj at Moskva var seriøse om Abu Dhabi.
– Jeg ser positivt på hva de gjorde. Jeg forstår deres kommunikasjonsformat, sa den ukrainske presidenten ifølge Financial Times.
– Historieforelesning
Russlands utenriksminister Sergej Lavrov har derimot latterliggjort Stubbs og Støres «forsøk på å koble seg på forhandlingene.»
– Intet nytt ble diskutert. Informasjonskrigen rundt Ukraina vil fortsette og også trolig eskalere, sa han tirsdag.
Flere kilder hevder overfor avisen at Putin brukte samtalen til å holde en forelesning om slavisk historie, og at det ble brukt minimalt med tid på å diskutere utsikter til en umiddelbar våpenhvile – Ukrainas hovedkrav.