Ny runde i retten for Harvey Weinstein i april

Den tidligere Hollywood-produsenten Harvey Weinstein får en ny runde i retten når en tidligere fastlåst jurykjennelse om voldtekt kommer opp 14. april.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Dommer Curtis Farber sa onsdag at sakens mål denne gang er å ta endelig stilling til en voldtektsanklage som juryen i en tidligere behandling ikke klarte å enes om.

Weinstein var til stede under det forberedende møtet onsdag og ble kjørt inn i rullestol.

Den 73 år gamle Weinstein ble i 2020 dømt til 23 års fengsel for voldtekt og andre seksuelle overgrep. Denne dommen ble helt uventet annullert i 2024 med henvisning til formelle prosedyrefeil.

En ny rettsrunde ble holdt i fjor, men endte med en splittet kjennelse og en fastlåst jury.

Jurymedlemmene fant ham skyldig i alvorlig seksuelt overgrep mot én kvinne, frikjente ham for påstand om overgrep som gjaldt en annen kvinne, men klarte altså ikke å bli enige i et tredje tilfelle knyttet til voldtekt.

For den nye runden i New York har Weinstein engasjert en nytt team med advokater. Noen i teamet har tidligere representert rapperen Sean Combs og Luigi Mangione, som er tiltalt for drapet på UnitedHealthcare-sjefen Brian Thompson utenfor et hotell i New York i desember 2024.

I en separat sak som ble ført i California, ble Weinstein i 2023 dømt til 16 års fengsel for seksuelle overgrep. Denne saken er under ankebehandling.