Norge

Ny pris for Stad skipstunnel: 8,6 milliarder kroner

Kystverket har oppdatert kostnadsramma for Stad skipstunnel til 8,6 milliardar kroner, ned fra 9,4 milliarder.

Publisert

Det er fortsatt godt over det stortinget har vedtatt, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap).

– Det viser at prosjektet ikke kan gjennomføres innenfor den kostnadsrammen som Stortinget har vedtatt, sier hun i en pressemelding.

Stortinget har vedtatt en prisjustert kostnadsramme på 5,4 milliarder kroner for bygging av Stad skipstunnel.

Regjeringen stanset arbeidet med Stad skipstunnel i forslaget til statsbudsjett for 2026, fordi prosjektet ikke kan gjennomføres innenfor kostnadsrammen som Stortinget har vedtatt, og at nytten ikke forsvarer de høye kostnadene.

Et Stortingsflertall ba i forbindelse med trontaledebatten regjeringen sikre at Kystverket fullfører forhandlingene for å avklare endelig pris og identifisere kostnadsreduserende tiltak.

Det har nå Kystverket gjort. Regjeringen vil gjennomgå Kystverkets rapport og komme tilbake til Stortinget.