Norge

Ny ordning sikrer millionbeløp fra strømmetjenestene til norske produksjoner

Onsdag ble det bred tverrpolitisk enighet på Stortinget om å innføre en medfinansieringsordning for de internasjonale strømmetjenestene.

Netflix slo på stortrommen da strømmetjenesten lanserte sin kommende Harry Hole-filmatisering i fjor.
Publisert Sist oppdatert

Strømmetjenestene vil ifølge bidra med 150 til 200 millioner kroner årlig fra 2026. Det er et flertall bestående av Høyre, Venstre, SV, Senterpartiet og Arbeiderpartiet i familie- og kulturkomiteen på Stortinget som er blitt enig om vedtaket.

Det vil føre til en lovendring i Kringkastingsloven og gjøre at strømmetjenester som Max, Netflix, Disney og Amazon Prime investerer direkte i norsk innhold, melder NRK.

De må heretter investere direkte et beløp som tilsvarer 4 prosent av omsetningen deres i det norske markedet, ifølge en pressemelding fra Virke.

Virke fornøyd

Leder i Produsentforeningen i Virke, Åse Kringstad, er fornøyd:

– Store strømmeaktører som tjener penger på det norske markedet, ved å ha norske seere som abonnenter, skal nå endelig få en rolle i kretsløpet og bidra tilbake igjen til at det blir laget nye norske filmer og serier, sier Kringstad og kaller det «et av de viktigste filmpolitiske grepene i nyere tid».

Hun sier til NRK at det har vært politisk krevende å få gjennomslag for lovendringen, som har vært diskutert siden det såkalte filmforliket i 2015. Hele 16 andre europeiske land har allerede innført en slik type ordning for å sikre finansiering av nasjonalt innhold.

– Dette er en kjempeviktig dag, for nå kan vi ønske strømmeaktørene velkommen inn i vårt økosystem, sier Elisabeth Sjåstad, forbundsleder i Norsk Filmforbund, til NRK.

Forutsigbarhet

For bransjen vil dette bety mer penger, forutsigbarhet og muligheter – noe som vil gi rom for flere produksjoner, arbeidsplasser og i neste omgang flere kvalitetsproduksjoner på norsk.

Saksordfører for saken i Stortinget, Torstein Tvedt Solberg (Ap), har stor tro på den nye loven. Han mener den vil sikre at strømmeselskapene vil fortsette å investere i Norge – noe som allerede har gitt filmsuksesser som «Troll».

– Det er vårt eneste politiske virkemiddel for å sikre ivareta norsk språk og kultur for fremtiden på disse plattformene, sier Tvedt Solberg.