Ny fangeutveksling mellom Russland og Ukraina

For fjerde gang denne uka har Russland og Ukraina utvekslet krigsfanger, bekrefter Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Publisert

– Mange av gutta som vendte hjem til Ukraina i dag, har vært i fangenskap siden 2022, skriver Zelenskyj på X.

Også det statlige russiske nyhetsbyrået Tass melder om fangeutvekslingen.

Tidligere i dag ble det kjent at Russland hadde overrakt lik etter 1200 ukrainske soldater til Ukraina.

Dette er del av en fangeutveksling som Russland og Ukraina ble enige om tidligere i måneden. Som en del av dette skal Russland også levere tilbake likene etter totalt 6000 drepte ukrainske soldater.

Ukraina og Russland ble i forrige uke enige om å løslate alle sårede soldater og alle under 25 år. Ifølge avtalen skal til sammen over 1000 krigsfanger løslates i flere puljer.