Norge

NRK-veteran Lars Erik Mogård (70) er død

Den pensjonerte NRK-journalisten tapte kampen mot covid-19.

16. oktober ble NRK-veteranen Lars Egil Mogård (70) innlagt på Universitetssykehuset i Nord-Norge med Covid-19. Skjermdump fra NRK-valgsending i 2017
Publisert Sist oppdatert

Familien bekrefter dødsfallet overfor Nordlys lørdag formiddag.

I mai gikk Lars Egil Mogård (70) av med pensjon. Da hadde han jobbet som journalist i 50 år, de fleste av disse årene i NRK Troms.

Svært mange mennesker kjenner både stemmen og ansiktet til den rutinerte NRK-medarbeideren som har rapportert fra så å si alle avkroker i landsdelen.

Men 16. oktober ble han så syk at det ikke var noen vei utenom sykehusinnleggelse.

«Som noen av dere allerede vet, så er vår elskede pappa, ektemann, svigerfar og bestefar Lars Egil Mogård alvorlig syk. Han er blant de innlagte på Universitetssykehuset i Nord-Norge med Covid-19», skrev datteren Sigrid Mogård-Jansen om farens tilstand tidligere i november.

Mogård har jobbet det meste av sitt yrkesaktive liv i NRK, men har også erfaring fra Rana Blad, Nordlys, Helgelands Arbeiderblad og Dagbladet.