Norge
NRK legger ned trafikkredaksjon etter påske
NRK legger ned trafikkredaksjon sin og radiokanalene som formidler trafikkhendelser. Årsaken er blant annet stram økonomi.
Nedleggelsen skjer etter påske, bekrefter NRK overfor Motor.
– Da vil det ikke lenger være en egen dedikert redaksjon som arbeider med å overvåke og melde trafikknyheter på radio, opplyser konstituert regionredaktør Nareas Sae-Khow.
NRK radio har i flere tiår hatt radiosendinger ved hendelser i trafikken og egne flater med trafikkoppdateringer, spesielt i utfartshelgene. Nå er det slutt.
Dårlig økonomi og andre muligheter for bilistene til å holde seg oppdatert på trafikkbildet får skylden.
– NRK skal redusere kostnadene med 200 millioner kroner i 2025, og i løpet av året redusere antall ansatte med 70–90 årsverk. Da må vi prioritere annerledes, og med dette bakteppet har vi besluttet å legge ned NRK Trafikk som eget nyhetstilbud på radio, sier Sae-Khow.
Ansvaret for trafikkmeldinger overtas av den ordinære nyhetsredaksjonen og distriktskontorene, mens de ansatte i trafikkredaksjonen overføres til andre redaksjoner.