Norge

Norskeid skip seilte gjennom Hormuzstredet

Et norskeid skip har for første gang på ni uker forlat Persiabukta. Alliance Fairfax seilte gjennom Hormuzstredet mandag, under militær beskyttelse fra USA.

Hundrevis av skip ligger ankret opp både i Persiabukta og i Omanbukta, i påvente av at det skal bli trygt å passere Hormuzstredet. Bildet viser et tankskip og et bilfraktskip ankret opp i Omanbukta i forrige uke.
Publisert Sist oppdatert

Det opplyser det danske rederiet Mærsk til Danmarks Radio tirsdag.

– Gjennomseilingen forløpte uten hendelser, og alle i mannskapet er uskadet og i sikkerhet, skriver Mærsk i en uttalelse.

Dagens Næringsliv omtalte saken først i Norge.

Alliance Fairfax er ett av tre skip som det norske selskapet Höegh har organisert i datterselskapet Alliance Navigation. Alle tre seiler under amerikansk flagg med amerikansk mannskap, noe som gir selskapet mulighet til å frakte last på kontrakter for amerikanske myndigheter. Mærsk står for driften av skipet.

Skipet har vært fanget i Persiabukta siden februar. Av sikkerhetshensyn skrudde mannskapet av AIS-senderen, som brukes til å spore skip.

På karttjenesten MarineTraffic ser det derfor fortsatt ut som skipet ligger til kai i Emiratene – men posisjonen er ikke oppdatert siden 1. mars.

Dagens Næringsliv har forsøkt å nå Höegh Autoliners for kommentar, uten å lykkes.