Norge

Norges Bank: Renten blir trolig hevet på et av de nærmeste rentemøtene

Norges Banks vurdering av inflasjonsutsiktene tilsier at det trolig vil være riktig å sette renten opp på et av de nærmeste rentemøtene.

Ida Wolden Bache er sentralbanksjef.
Publisert Sist oppdatert

Det kommer fram i sentralbankens pengepolitiske prognose som ble lagt fram torsdag.

– Krigen i Midtøsten gjør at usikkerheten er større enn normalt, men vurderingen vår nå er at det trolig vil være nødvendig å sette renten opp på et av de nærmeste rentemøtene, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache.

– Norges Bank har fått i oppdrag å sørge for at prisveksten over tid er nær 2 prosent. Prisveksten har ligget over målet i flere år, og utsiktene tilsier at den vil bli høyere fremover enn vi tidligere har sett for oss.

I desember anslo Norges Bank at vi kunne se fram til ett eller to rentekutt i 2026. Deretter skulle det bli en gradvis nedgang til noe over 3 prosent styringsrente i løpet av 2028. Men både i januar og februar har inflasjonen ligget høyere enn ventet.

Renta ble i fjor satt ned to ganger, fra 4,5 til 4 prosent. Første rentekutt kom i juni, før det kom ytterligere et rentekutt i september.