Norge

Norge tar over lederrolle i FNs nødhjelpsorganisasjon

Norge skal lede givergruppa til FNs nødhjelpsorganisasjon (OCHA), som blant annet fokuserer på å sikre finansiering til de stadig økende humanitære behovene.

Norge skal leder givergruppen til FNs nødhjelpsorganisasjon. Her er FNs logo avbildet ved hovedkvarteret i New York. Foto: John Minchillo / AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Gruppen består av 30 land og gir råd til OCHA om prioriteringer, politikk, ledelse og finansiering. Norge skal ha vervet som leder i ett år.

– At Norge har fått denne rollen i en så krevende tid, skal vi bruke til det beste for de som trenger det, sier utviklingsminister Anne Beathe Tvinnereim (Sp).

Som leder skal Norge legge til rette for OCHAs rolle i å koordinere nødhjelp og forhandle humanitær tilgang slik at flest mulig får livreddende hjelp, skriver Utenriksdepartementet (UD).

Norge skal også jobbe for at sivile blir vernet mot vold og overgrep i humanitære kriser.

– Altfor mange steder blir folk nektet de mest grunnleggende rettighetene de har i krig i konflikt, og med enorme lidelser som resultat. Norge skal bruke sin posisjon og nettverket sitt og gjøre det vi kan for å sikre flere mennesker hjelp, sier Tvinnereim.