Norge

Norge gir 60 millioner kroner til Moldova

Moldova får 60 millioner kroner i støtte fra Norge for å klare seg gjennom den kommende vinteren.

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) var sist på besøk i Moldova i oktober i et møte mellom utenriksministere fra de baltiske landene.
Publisert Sist oppdatert

Det norske bidraget gis gjennom Verdensbankens flergiverfond M-GROW, heter det i en pressemelding fra Utenriksdepartementet.

Økte energipriser og usikkerheter rundt gassleveranser fra og med nyttår gjør landet ekstra sårbart, mener regjeringen.

– Vi ser at Russland forsøker å rokke ved Moldovas stabilitet og tvinge myndighetene i Chisinau til lydighet gjennom å utnytte usikkerheten om gassleveranser. Dette er et godt eksempel på hvorfor Moldova har ønsket å frigjøre seg fra russisk monopol i energiforsyningen, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap).

I tillegg til de nye 60 millionene gjennom Verdensbanken og de 275 millioner kronene som ble redegjort for i september, har Norge i år gitt et bidrag til Europarådets handlingsplan for Moldova på 8 millioner kroner. Støtten til lokale medier og sivilsamfunnet for å bekjempe desinformasjon økes med et bidrag på knapt 6 millioner kroner gjennom International Media Support (IMS), opplyser Utenriksdepartementet.