Nobelvinner Jelinek avviser meldinger om at hun er død

Østerrikske Elfriede Jelinek, som vant nobelprisen i litteratur i 2004, avviser meldinger i tyskspråklige medier om at hun er død.

Publisert

– Igjen? Dette er andre gang jeg har dødd. De skjedde allerede i fjor. Men jeg er i live, sier 78-åringen til nyhetsbyrået AFP.

Nyheten om hennes påståtte død dukket opp via en X-konto som utga seg for å være det tyske forlaget Rowohlt. Den ble plukket opp og spredd i østerrikske og tyske medier.

Rowohlt avviste kunngjøringen på sine offisielle kontoer i sosiale medier, og kontoen som opprinnelig hadde lagt ut meldingen, bekreftet senere at den var falsk.

– Dette er en bløff skapt av den italienske journalisten Tommasso Debenedetti, het det i en melding.

Det navnet har blitt brukt i en årrekke i forbindelse med spøker der falsk informasjon er spredd via nettet. Også politikere har blitt lurt av spøker som tilsynelatende er utført av samme person.

(©NTB)