Nobelkomiteen: – Dyp lettelse og inderlig glede etter løslatelsen av Bjaljatski i Belarus
Nobelkomiteen gleder seg stort over at fredsprisvinner Ales Bjaljatski er løslatt fra fengsel, men ber Belarus om å løslate alle politiske fanger.
– Den Norske Nobelkomité uttrykker dyp lettelse og inderlig glede over løslatelsen av Ales Bjaljatski, Nobels fredsprisvinner i 2022, fra fengsel i Belarus, skriver lederen for Nobelkomiteen Jørgen Watne Frydnes i en skriftlig uttalelse til NTB.
Lørdag ble den kjente menneskerettsforkjemperen løslatt fra fengsel sammen med over 120 andre fanger, flere av dem belarusiske motstandere av regimet til president Aleksandr Lukasjenko.
Nobelkomiteen sier at løslatelsen av fredsprisvinneren er svært kjærkommen og noe de har ventet lenge på.
Men samtidig understreker komiteen at over 1200 politiske fanger fortsatt sitter fengslet i Belarus, og at dette viser den pågående og systematiske undertrykkelsen i landet.
– Den Norske Nobelkomité oppfordrer belarusiske myndigheter til å løslate alle politiske fanger og til å garantere for at Ales Bjaljatski og andre menneskerettighetsaktivister kan leve og arbeide fritt, uten frykt for ny forfølgelse, sier Frydnes.