NHO og LO advarer mot Melkøya-vedtak: – Dramatisk

Dersom Stortinget torsdag vedtar at kraften som er avsatt til Melkøya, skal frigis, vil det sette tilliten til norsk politikk på spill, advarer NHO og LO.

Stortinget har vedtatt at Equinors anlegg på Melkøya, der det produseres flytende gass (LNG), skal elektrifiseres.
Publisert Sist oppdatert

Et slikt vedtak vil være uten sidestykke i norsk industripolitikk, mener NHO-sjef Ole Erik Almlid og LO-leder Kine Asper Vistnes.

I et felles innlegg peker de på at Stortinget for flere år siden sa ja til å elektrifisere gassanlegget på Melkøya utenfor Hammerfest med kraft fra land.

– Nå ser et flertall på Stortinget ut til å frigjøre kraften som allerede er tildelt. Det er dramatisk. Når vedtak kan endres på denne måten, øker risikoen for alle som vurderer å investere i Norge, framholder de to.

– Alvorlig signal

Saken handler ikke om man er for eller mot elektrifisering, ifølge LO og NHO.

– Det handler om hvorvidt vi kan stole på at vedtak som er fattet, faktisk gjelder, skriver de to og understreker at forutsigbarhet er en forutsetning for næringslivet.

Energiminister Terje Aasland (Ap) sier han ikke har hjemmel til å frigi kraften som er reservert gassanlegget Melkøya i Finnmark, slik et flertall på Stortinget kan komme til å kreve torsdag.

– Norge har lenge vært et trygt land å investere i. Det har skapt jobber og inntekter til fellesskapet. Når Stortinget nå truer med å endre spillereglene, sendes et alvorlig signal, langt utover Melkøya, skriver Almlid og Vistnes.

Torsdag skal Stortinget stemme over et forslag fra Rødt om å frigi 350 megawatt strøm som er reservert til Melkøya og la andre aktører i Finnmark bruke den.

Frp-vingling

Frp sa først å nei til Rødt-forslaget og begrunnet det med at det ville være ren sløsing ettersom det allerede er investert rundt 14 milliarder kroner i prosjektet.

Men i forrige uke ble det kjent at Frp hadde snudd, nå med begrunnelsen at Melkøya-elektrifiseringen tar lenger tid enn planlagt.

Med stemmene fra Frp, Rødt, SV, Senterpartiet og MDG er det dermed flertall for forslaget.

SV prøver å finne en løsning på den betente Melkøya-saken, sier nestleder Lars Haltbrekken.

I innstillingen peker partiene på at vedtaket om elektrifisere Melkøya ikke ble skikkelig behandlet av Stortinget i 2023 fordi Equinor holdt seg akkurat under kostnadsgrensen på 15 milliarder kroner – som ble overskredet like etter.

SV leter etter løsning

Men nå leter SV etter en løsning på saken, sier nestleder Lars Haltbrekken til VG.

– Vi ser på om det er mulig å finne løsninger. Jeg kan ikke si så mye mer om det nå, uttalte han før SV samlet seg til gruppemøte onsdag.

SV har gått inn for å bygge et gasskraftverk med CO2-rensing ved Melkøya. Men det er anslått å koste flere titalls milliarder kroner.

Frp vil på sin side erstatte elektrisiteten med et gasskraftverk uten rensing. Men det er det ingen andre som vil.

Energiminister Terje Aasland (Ap) har understreket at han ikke har hjemmel til å frigi kraften som er reservert Melkøya. Det er nemlig Statnett som ifølge energiloven bestemmer hvem som skal tildeles strøm fra kraftnettet.