Netanyahu-rådgiver til USA mens håpet om Gaza-avtale stiger
USAs president Donald Trump ber om framgang i våpenhvilesamtaler for Gaza, og Israel og Hamas er tilsynelatende et hakk nærmere enighet.
Siste
-
Nato-sjef Rutte har snakket med Trump om Grønland
-
Irans president: – Angrep på ayatollaen betyr krig
-
Slåsskamp om bord på fly til Oslo – krangel om vindusplassen
-
Eide til Danmarks utenriksminister: – Lars, du er i et land som gir 100 prosent støtte
-
Syrias president kunngjør våpenhvileavtale med kurdiske SDF
Det amerikanske nyhetsbyrået AP har søndag fått opplyst at statsminister Benjamin Netanyahus nære rådgiver Ron Dermer ventes å reise til Washington til uka.
Det legges angivelig også planer for at Netanyahu i løpet av de nærmeste ukene nok en gang skal ta turen selv til USA. Det er et tegn på at det kan være bevegelse i arbeidet med en avtale.
AP siterer en israelsk regjeringskilde som uttaler seg anonymt om planer som ennå ikke er spikret.
– Gjør avtalen i Gaza, få gislene tilbake, skrev Trump med store bokstaver og flere utropstegn i sosiale medier natt til søndag.
Presidenten sa fredag at en avtale kan bli klar neste uke.
Tidligere forhandlinger mellom Hamas og Israel har gjentatte ganger brutt sammen, og det er særlig uenighet om hvorvidt krigen skal avsluttes som en del av en våpenhvileavtale.
Hamas-tjenestemannen Mahmoud Mardawi anklager Netanyahu for å sette kjepper i hjulene for mulig framgang i arbeidet med en avtale. Han sier i en melding i sosiale medier at statsministeren insisterer på en midlertidig avtale som bare vil føre til at ti av gislene blir sluppet fri. Det er rundt 50 israelske gisler igjen i Gaza, og under halvparten av dem antas å være i live.
Netanyahus talsmann Omer Dostri kommenterer ikke Mardawis påstand, men hevder at «Hamas er det eneste hinderet for å få slutt på krigen».