Norge
Nesten 500 skademeldinger etter brannen i Drammen
Forsikringsselskapene har hittil mottatt 480 skademeldinger etter storbrannen i Krokstadelva i Drammen i helgen.
Det viser tall som Dagens Næringsliv har hentet inn fra If, Gjensidige, Storebrand, Tryg og Fremtind.
Hele 115 bygninger er ifølge forsikringsselskapene antatt totalskadet. Selskapene melder at dekningen varierer, og at flere kan ha bommet på verdiene.
– Det som i større grad varierer, er forsikringssummene de enkelte kundene har satt på innbo – og noen kan oppleve å ha satt for lav sum i forhold til hva de har tapt av eiendeler i brannen, sier skadesjef Elin Spjelkavik i Storebrand til DN.
Ti boligeiere har ikke forsikring, men de får hjelp av Nav. If oppfordrer nå alle til å sjekke forsikringene sine årlig for å unngå underforsikring.
– Dekning varierer mellom selskap og produkter, men en gjenganger er at mange tror at alt er dekket, bare fordi de har en forsikring. Forsikringer har alltid vilkår, begrensninger og sikkerhetsforskrifter, sier skadesjef Benedicte Veum.
Over 400 mennesker ble evakuert fra det som har blitt beskrevet som den største brannen i fredstid i Norge på over 100 år. Ingen er meldt omkommet eller savnet. Årsaken til brannen er ikke kjent.