Verden
Nederland lover 500 millioner euro i militærstøtte til Ukraina
Nederland gir 500 millioner euro, rundt 5 milliarder kroner, til Ukraina i militærstøtte denne vinteren, ifølge den nederlandske statsministeren.
Støtten vil bli brukt til å forsyne Ukraina med droner og annet materiell for å styrke landets forsvar, uttalte Nederlands statsminister Rob Jetten etter å ha møtt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Haag onsdag.
I forkant av møtet kunngjorde den nederlandske regjeringen at de også gir Ukraina 1,2 milliarder euro, tilsvarende 12,4 milliarder kroner, i ikke-militær støtte over de neste tre årene.
Regjeringen lover 380 millioner euro til gjenoppbygging i Ukraina neste år, og rundt 410 millioner euro i både 2028 og 2029.
Øvrig støtte er øremerket til akutte reparasjoner av Ukrainas energiinfrastruktur og levering av maskiner til ukrainsk industri.