Norge

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til tirsdag 18. februar.

Publisert Sist oppdatert

EU vil sikre Ukraina fred gjennom militær styrke

EU-toppene Ursula von der Leyen og Antonio Costa krever en fredsløsning som respekterer Ukrainas uavhengighet og territorielle integritet. Uttalelsen kommer etter et hasteinnkalt toppmøte i Paris om USAs Ukraina-politikk.

EU-lederne advarer mot våpenhvile uten fredsavtale, med henvisning til erfaringene fra Minsk-avtalene. De lover økt militær bistand til Ukraina og er villige til å gi sikkerhetsgarantier, avhengig av nivået på amerikansk støtte.

Europa er beredt til å ta større ansvar for forsvarsutgiftene, både på nasjonalt nivå og innen EU, for å bedre byrdedelingen med USA, ifølge en EU-tjenesteperson.

Social Security-sjef går av etter konflikt med Musk-team

Michelle King har trukket seg som fungerende leder for USAs pensjonssystem Social Security etter uenighet med Elon Musks effektiviseringsbyrå Doge, skriver Washington Post. Leland Dudek er utpekt som ny midlertidig leder.

President Trump har bedt Musk og Doge undersøke mulig svindel i etaten. Ifølge Det hvite hus' talsperson mistenkes det at titalls millioner avdøde personer urettmessig mottar pensjonsutbetalinger, melder Reuters.

Trump ønsker Frank Bisignano som permanent leder for Social Security-administrasjonen, men utnevnelsen er ennå ikke godkjent av Senatet. Dudek, som tidligere har uttrykt støtte til Doge, ventes formelt utpekt senere denne uken.

Høyre vurderer grensegjerde mot Russland

Finnmark Høyre foreslår å bygge gjerde langs den 192 kilometer lange grensen mot Russland. Forslaget, som skal behandles på partiets landsmøte, kommer som følge av økt bekymring for sikkerheten mot et mer aggressivt Russland.

Gruppeleder Raymond Robertsen i Finnmark Høyre sier til VG at dagens gjerder er i dårlig stand. Han ønsker bedre kontroll og vil gjøre det umulig å krysse grensen utenom kontrollpostene.

Høyre-leder Erna Solberg holder døren åpen for forslaget og sier partiet vil gjøre en grundig vurdering av effekten og hensikten med et slikt gjerde før landsmøtebehandlingen.

Listhaug åpner for amerikansk fregattkjøp

Frp-leder Sylvi Listhaug mener Norge bør vurdere å kjøpe fregatter fra USA. Hun viser til at et slikt kjøp vil være en god avtale for begge land og påpeker at det vil øke handelsunderskuddet mot USA, noe Trump er opptatt av.

Regjeringen har tidligere opplyst at fregattkjøpet blir Forsvarets største anskaffelse noensinne. Valget står mellom leverandører fra Frankrike, Storbritannia, Tyskland og USA.

Listhaug uttrykker samtidig bekymring for USAs utenrikspolitiske retning, særlig Trumps normalisering av forholdet til Russland og hans uttalelser om en mulig Ukraina-avtale. Hun understreker at Ukraina selv må være med i fredsforhandlingene.

Mjøs Persen kan bli ny Ap-partisekretær

Marte Mjøs Persen fra Vestland seiler opp som favoritt til å bli Arbeiderpartiets nye partisekretær etter at Kjersti Stenseng går av. Flere sentrale kilder i partiet peker på Mjøs Persen som den mest aktuelle kandidaten, melder TV 2.

Partiet må finne en kvinnelig kandidat for å opprettholde kjønnsbalansen i toppledelsen. Vestland Ap har allerede spilt inn Mjøs Persens navn til valgkomiteen, bekrefter komitémedlem Marianne Bjorøy.

Valgkomiteens leder Peggy Hessen Følsvik har varslet at innstillingen vil være klar i god tid før landsmøtet 3. april. Mjøs Persen selv sier hun orienterer seg mot andre oppgaver etter stortingsperioden.

Statkraft vil pumpe vann tilbake i magasinene

Statkraft vurderer å søke konsesjon for flere pumpekraftverk, som kan bidra til mer stabil kraftforsyning. Ti norske kraftverk returnerer allerede vannet etter turbinpassering, melder Klassekampen.

Pumpekraftverk kan bruke strøm til å føre vann tilbake når prisene er lave. Vannet kan generere ekstra kraft på vei opp, og systemet fungerer som et langsiktig batteri for energilagring.

Norges største vannmagasin Blåsjø bruker en femdel av kraften til tilbakepumping. Energikommisjonen ser positivt på teknologien for forsyningssikkerhet og prisdemping, men påpeker at nye anlegg krever konsesjon.