Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til søndag 6. oktober.
Nye angrep i Libanon
Israels forsvar (IDF) har også i natt gjennomført luftangrep mot mål i den sørlige delen av Beirut og byens forsteder. Fire av angrepene ble beskrevet av den libanesiske regjeringens nasjonale nyhetsbyrå (NNA) som svært voldsomme.
I likhet med IDFs luftangrep tidligere i uken, sendte IDF først ut evakueringsordre til beboere i spesifikke bygninger som var utpekt som bombemål. Det dreier seg om bombing av terrormål, het det i en uttalelse fra IDF, som ikke oppga detaljer.
Trump tilbake i Butler
Republikanernes presidentkandidat Donald Trump var lørdag tilbake i Butler, byen i Pennsylvania der han ble skutt mot på et valgkampmøte 13. juli. En tilskuer ble drept, to andre såret, og Trump ble truffet i øret. Deretter ble den 20 år gamle gjerningsmannen skutt og drept.
På talerstolen lørdag beskrev Trump attentatmannen fra juli, Thomas Matthew Crooks (20), som et «ondskapsfullt monster». Trump sa på talerstolen foran den enorme folkemengden i natt at han ikke lar seg true. Flere andre talere deltok også, blant dem Trumps visepresidentkandidat J.D. Vance og Tesla-sjef Elon Musk.
Minst 18 drept i Gaza
Det israelske forsvaret (IDF) sier det har angrepet Hamas-mål i en tidligere moské og en tidligere skole i Gaza i natt. 18 personer er drept og flere titalls såret, ifølge det palestinske nyhetsbyrået Wafa.
– IDF gjennomførte et presisjonsangrep mot Hamas-terrorister som var operative inne på et kommando- og kontrollsenter i bygningen som tidligere fungerte som moskeen Shuhada al-Aqsa i Deir al-Balah-området, sto det i en uttalelse fra IDF i natt. Dette var nok et eksempel på hvordan Hamas bruker sivil infrastruktur, i strid med folkeretten, heter det i uttalelsen.
Verken opplysningene om antall drepte eller om innholdet i IDFs uttalelser er verifisert.
Kvinne påkjørt i Bygdøy allé – bilfører stakk av
En kvinne ble natt til søndag påkjørt i Bygdøy allé ved Solli plass i Oslo. Ved 4.30-tiden fikk politiet fatt i en mann som kan ha kjørt bilen.
– Et vitne som meldte fra til oss klokken 3.21. Bilen kom kjørende i høy hastighet fra Solli plass, fikk skrens og krasjet inn i et tre og kjørte deretter videre. Kvinnen sto bak treet, noe som reddet henne. Hun er uskadd, forteller operasjonsleder Roy Langangen i Oslo politidistrikt til NTB.
Rett før klokken 4.30 opplyser politiet at de har kontroll på en mann i begynnelsen av 20-årene som kan knyttes til bilen.
Savnet far og sønn funnet av helikopter
En mann og hans tenåringssønn som var savnet etter at de ikke kom tilbake fra en jakttur i Eksingedalen i Vaksdal kommune i Vestland, ble natt til søndag funnet av et redningshelikopter.
– Det er ikke mulig for helikopteret å ta seg ned til dem. De har søkt ly under en fjellhylle. Vi har vært i dialog med dem og de er i grei form. Bakkemannskapene er på vei, opplyser Vest politidistrikt ved 2-tiden.
Maple Leafs vant 3–2 over Red Wings
Toronto Maple Leafs sikret 3–2 seier over Detroit Red Wings etter en sterk opphenting i natt norsk tid.
Detroit tok ledelsen tidlig i første periode. Maple Leafs svarte midtveis i perioden med en utligning, før Red Wings tok tilbake ledelsen mot slutten av første periode. I andre periode kom Toronto sterkt tilbake og utlignet til 2-2, før det avgjørende 3-2-målet kom i tredje periode.
Norske Michael Brandsegg-Nygård fikk 15 minutter og 41 sekunder på isen, men ingen poeng i nattens kamp.