Norge

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natten.

Publisert Sist oppdatert

Iran fordømmer Israels innrømmelse av å ha drept Hamas-leder

Haniyeh ble drept i Teheran i juli. Mange antok at Israel sto bak, men israelske myndigheter erkjente først mandag at de sto bak drapet.

– Denne skamløse innrømmelsen er første gang det israelske regimet åpent har tilstått dette avskyelige drapet, skriver Irans FN-ambassadør Amir Saeid Iravani i et brev til FNs generalsekretær António Guterres.

Iravani forsvarer Irans rakettangrep mot Israel i oktober og sier Israels innrømmelse på nytt bekrefter legitimiteten og lovligheten av angrepet.

Hvithodehavørn er nå offisielt USAs nasjonalfugl

Lenge har hvithodehavørnen vært et amerikansk symbol, men først julaften ble den offisielt USAs nasjonalfugl.

President Joe Biden har nå signert en lov som gjør hvithodehavørnen (bald eagle) til USAs nasjonalfugl.

Hvithodehavørnen har blitt ansett som et symbol på kraften og styrken til USA i mer enn 240 år. Lenge gikk det under radaren hos amerikanere at fuglen offisielt ikke var gjort til nasjonalfugl.

Musikkprodusent Richard Perry er død

Den amerikanske musikkprodusenten Richard Perry, som blant annet produserte Carly Simon-låten «You're So Vain», er død. Han ble 82 år gammel.

Perry har også produsert for legender som Rod Stewart og Ringo Starr.

Perry døde julaften på et sykehus i Los Angeles som følge av et hjerteinfarkt, ifølge hans venn Daphna Kastner.

Brann ved Geoparken i Stavanger

Det brant sent julaften i en propanflaske i nærheten av isbanen i Geoparken utenfor Oljemuseet i Stavanger sentrum. Brannen var ved 23.30-tiden slukket.

Brannmannskaper fikk slukket brannen som var i en propanflaske som var tilknyttet en bod på stedet. Et telt brant ned og en bod fikk store skader, ifølge politiet.

Steinras ved Lågendalsveien i Larvik

Like før klokken 23.30 julaften fikk politiet melding om at det hadde gått et steinras ved fylkesvei 40, Lågendalsveien ved Hvarnes/Rien Bruk i Larvik. Det er ingen opplysninger om at noen er tatt av raset.

Ifølge politiet var raset cirka 10–15 meter bredt og besto av steiner som lå ut i veien. Raset dekket det ene kjørefeltet, og det var redusert fremkommelighet på stedet. Stedet der raset har gått, er rassikret fjellvegg med bolter/kjettinger.

Bil kjørte over gravstøtter i Eidsvoll – fører stakk av

I natt har politiet søkt etter føreren av en bil som kjørte ut av veien og over gravstøtter ved Råholt kirke i Eidsvoll kommune i Akershus. Før den traff gravstøttene gikk ferden ned i en grøft og gjennom et gjerde.

Da politiet kom til stedet, var bilføreren forduftet. Det er ingen tegn til at bilføreren er skadet, opplyser Øst politidistrikt. Ifølge politiet er flere av gravstøttene påført betydelig skade.

Brann i bygg i Arendal

Natt til 1. juledag begynte det å brenne i et bygg tilknyttet Torbjørnsbu gård i Arendal. Det var full overtenning i bygget da nødetatene ankom stedet, og det var fare for spredning til selve gården.

Politiet i Agder opplyser til NTB at det normalt ikke pleier å være folk i bygget som står i brann. Det var brannvesenet som meldte fra om brannen klokken 5.03.