Norge

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natten.

Foto: Kyodo News via AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

To til sykehus etter at båt sank i Kristiansand

To menn ble sendt til sykehus etter at en båt sank i Kristiansand natt til torsdag. Den ene fikk alvorlige skader.

Det ble satt i gang en stor redningsaksjon, og kort tid etterpå ble en mann funnet og hentet opp av vannet. Han var våken og bevisst, men hadde lettere skader.

Rundt klokken 4.37 meldte politiet at den andre mannen hadde blitt funnet i båten. Begge ble sendt til sykehus. Den andre mannen som ble funnet, hadde alvorlige skader.

Tyfonen Shanshan herjer i Japan – tre har mistet livet

Minst tre personer har mistet livet i det sørvestlige Japan siden tyfonen Shanshan traff land. Myndighetene har advart om at stormen kan bli en av de sterkeste som noen gang har truffet regionen, og flere millioner mennesker i flere prefekturer er bedt om å evakuere.

Flere titalls er skadet, og mer enn 250.000 er strømløse. Tyfonen er kategorisert som sterk, med vindkast på opptil 60 meter i sekundet, skriver Reuters. Tirsdag ble et hus med fem personer tatt av et jordskred i området Aichi, og tre av disse mistet livet, ifølge nyhetsbyrået Kyodo.

Houthiene tillater berging av skadet tankskip i Rødehavet

Houthi-militsen har gått med på en midlertidig våpenhvile slik at det skadede tankskipet Sounion, som ble angrepet av gruppa i forrige uke, kan berges.

Gresk-flaggede Sounion ble truffet utenfor havnebyen Hodeida i Jemen i forrige uke. Da oppsto det brann om bord, og mannskapet måtte evakueres.

Houthiene er støttet av Iran, som onsdag i FN sa at gruppa har gått med på å la skipet berges. Det har vært frykt for en stor miljøkatastrofe, da skipet er lastet med en million fat råolje. Om det skulle lekke ut, vil det være en av de største oljelekkasjene fra et enkeltskip i historien

Sikkerhetsrådet krever stans i de eskalerende angrepene mellom Hizbollah og Israel

FNs sikkerhetsråd krever at de tiltakende angrepene mellom Hizbollah og Israel stanses. Videre eskalering medfører «høy risiko for en utbredt krig», advarer rådet.

I en resolusjon vedtatt av alle Sikkerhetsrådets medlemsland oppfordres aktørene til å gjenetablere «ro, tilbakeholdenhet og stabilitet». Resolusjonene er bindende, men de blir ofte ignorert.

– Risikoen for åpen krig er stadig ekte, og vi er mobilisert sammen med våre regionale og internasjonale partnere for å unngå en regional storbrann, sa Frankrikes viseambassadør til FN Nathalie Broadhurst før avstemningen.

Canadier dømt til livstid for drap på fire urfolkskvinner

En canadisk mann som voldtok og drepte fire urfolkskvinner før han parterte dem og la levningene i søppelbøtter, er dømt til livstid i fengsel.

37 år gamle Jeremy Skibicki ble i juli kjent skyldig i drapene i Winnipeg Manitoba. Dommer Glenn Joyal beskriver ham som «umenneskelig og barbarisk» og ga ham fire livstidsdommer, uten sjanse for prøveløslatelse etter 25 år.

Casper Ruud videre i US Open – klar for tredje runde

Tennisesset Casper Ruud klarte å ta seg videre i Grand Slam-turneringen US Open da han møtte franske Gaël Monfils natt til torsdag norsk tid. Ruud tok seg videre med sifrene 6-4, 6-2, 2-6, 7-6 (7-3).

Nordmannen hadde møtt Monfils to ganger tidligere, hvor de hadde vunnet hver sin kamp. Sist de møttes var så sent som i mars i Indian Wells, hvor Ruud snudde til seier.

Monfils er rangert som nummer 45 i verden, mens Ruud er helt oppe på 8.-plass på ATPs verdensranking. I tredje runde venter kinesiske Shang Juncheng. Han er rangert som nummer 72 i verden og har aldri før møtt Ruud.