Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til søndag 9. mars.
Demonstrant fjernet fra Big Ben etter 16 timer
En mann med palestinsk flagg klatret i går morges opp i Elizabeth-tårnet i London, hvor Big Ben befinner seg. Mannen satte seg på en hylle flere meter opp og nektet å komme ned.
Ifølge Sky News ble demonstranten først hentet ned i natt. Mannen hadde uttalt i sosiale medier at han planla å bli værende i tre og en halv dag.
Westminster Bridge ble stengt, og omvisninger i parlamentet ble avlyst som følge av hendelsen. Det er fortsatt uklart hvordan mannen klarte å komme seg opp i tårnet, og parlamentet avstår fra å kommentere sikkerhetstiltakene.
29 bortførte sikkerhetsstyrker frigitt i Colombia
Colombias president Gustavo Petro bekrefter at 29 soldater og politifolk er løslatt etter å ha blitt bortført i Cauca-regionen. Forsvarsdepartementet mener Farc-avhoppere og lokalbefolkningen sto bak bortføringen.
Bortføringen skjedde under en militær operasjon mot narkotikarelatert vold i et område kjent for sine kokaplantasjer. Lokalbefolkningen protesterer mot det de mener er tvungen utryddelse av plantasjene, mens regjeringen kaller det et avlingserstatningsprogram.
Hendelsen kommer i kjølvannet av fredsavtalen fra 2016 mellom regjeringen og Farc-geriljaen. Selv om Farc nå er et politisk parti, har avhoppere dannet nye geriljagrupper som fortsetter kampene mot myndighetene.
Ung mann mistet lappen etter råkjøring på E18
En mann i 20-årene ble fratatt førerkortet etter å ha blitt målt til 148 kilometer i timen i 80-sonen på E18 ved Svartskogtoppen i Nordre Follo i natt.
Samme kveld mistet to andre menn i 20-årene førerkortet i Vestfold etter å ha kjørt om kapp. De ble målt til 154 kilometer i timen i en 110-sone på E18 ved Ramsum i Sandefjord.
Brann i blokkleilighet i Moss
Det brant i natt i en leilighet i fjerde etasje i en boligblokk i Moss. Politiet meldte om brannen klokken 2.37. Da var nødetatene på stedet.
Brannen begrenset seg til én leilighet, ifølge Øst politidistrikt.
Humorgruppe med sjokkseier i Melodifestivalen
Humorgruppa Kaj vant overraskende Sveriges Melodifestivalen med låten «Bare bada bastu». Trioen slo ut oddsfavoritten Måns Zelmerlöw og skal representere Sverige i Eurovision Song Contest i Basel i mai.
Gruppa fra Vörå på den finske vestkysten fikk flest stemmer både fra seerne og de internasjonale juryene. Kevin Holmström, Axel Åhman og Jakob Norrgård lover å ta med badstuhumoren videre til den europeiske finalen.
For tidligere Eurovision-vinner Måns Zelmerlöw ble nederlaget tungt, og han avviser muligheten for en ny deltakelse i Melodifestivalen.
Lilleberg i slagsmål da Lightning tapte
Emil Lilleberg var i et ordentlig neveslagsmål med Mark Kastelic da Tampa Bay Lightning tapte 0-4 hjemme for Boston Bruins i NHL sent i går kveld norsk tid.
De havnet i tottene på hverandre etter at Lilleberg taklet en Bruins-spiller i slutten av 1. periode. Det hadde sammenheng med et oppgjør mellom de to i en NHL-kamp tidligere i sesongen, og Kastelic var åpenbart ute etter revansj.
Begge fikk automatisk fem minutters utvisning, men Kastelic fikk ytterligere to minutter for usportslig oppførsel fordi han startet slagsmålet.
juleideer fra kreative ideer