Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til mandag 10. mars.
Mann funnet død i skred i Hemsedal – fortsatt søk etter savnet
En mann i 30-årene fra Trøndelag er funnet omkommet etter et snøskred i Hydalen i Hemsedal. En annen mann er fortsatt savnet. De to var i området for å gå på randoneeski og drive med isklatring, ifølge Hallingdølen.
Leteaksjonen ble igangsatt søndag kveld etter at mennene ikke returnerte som planlagt lørdag. Et stort snøskred ble lokalisert i søksområdet. Redningsmannskapene har avsluttet søket for natten, men vil gjenoppta letingen mandag.
Mark Carney blir Canadas nye statsminister – sier Trump truer landet
Tidigere sentralbanksjef Mark Carney er valgt som ny leder for Canadas liberale parti. Han blir dermed Justin Trudeaus etterfølger som landets statsminister.
59 år gamle Carney tas i ed i løpet av de neste dagene og får blant annet en handelskonflikt med USA og president Donald Trump i fanget.
Carney, som har ledet både Bank of Canada og Bank of England, var regnet som favoritt før avstemningen, og han fikk 85,9 prosent av stemmene.
Trump: USA gjenopptar etterretningsdeling med Ukraina
USAs president Donald Trump hevder landet har «så godt som» gjenopptatt utveksling av etterretningsinformasjon med Ukraina, melder Reuters. CIA-direktør John Ratcliffe kunngjorde onsdag en midlertidig stans i delingen av etterretning.
Trump forventer framgang i samtalene mellom amerikanske og ukrainske utsendinger i Saudi-Arabia tirsdag. Han antyder at Ukraina vil signere mineralavtalen, men sier at landet må vise større vilje til fred.
Propalestinsk protestleder pågrepet i USA
En leder for demonstrasjonene mot Israels krigføring ved Columbia-universitetet, har blitt pågrepet av amerikansk innvandringspoliti, opplyser en studentforening. Det skjer etter at USAs president Donald Trump har sagt at studenter fra utlandet som deltar i såkalt ulovlige demonstrasjoner i USA, vil bli sendt ut av landet.
Han ble pågrepet lørdag av betjenter fra departementet for innenriks sikkerhet (DHS), ifølge foreningen Student Workers of Columbia. Khalils advokat Amy Greer har fått opplyst fra myndighetene at pågripelsen skjer etter ordre fra utenriksdepartementet om at Khalil fratas studentvisumet.
Da Greer så sa at Khalil har permanent oppholdstillatelse, et såkalt grønt kort, fikk hun beskjed om at de da ville frata ham det i stedet, sier hun til AP.
Trump vil investere milliarder på Grønland
USAs president Donald Trump tilbyr massive investeringer på Grønland og åpner for at øya kan bli en del av USA. Han lover flere milliarder dollar til nye arbeidsplasser og fortsatt militær beskyttelse.
Utspillet kommer før tirsdagens valg på Grønland, der spørsmålet om økt selvstendighet fra Danmark står sentralt. Trump har gjentatte ganger ytret ønske om amerikansk kontroll over øya, noe som har møtt motstand fra både Grønland og Danmark.
Grønland er i dag en del av det danske riksfellesskapet, sammen med Færøyene. USA har hatt militær tilstedeværelse på øya siden andre verdenskrig.
juleideer fra kreative ideer