Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natten.
Israel og Hizbollah med angrep på hverandre
Hizbollah varsler at bevegelsen er i gang med et angrep mot Israel som svar på drapet på en kommandant i Beirut. Israel har satt enn et luftangrep mot Hizbollah-mål i Libanon.
Meldingene om de israelske angrepene kom tidlig søndag morgen lokal tid.
– Vi kan se at Hizbollah forbereder seg på å sette i gang et omfattende angrep mot Israel, mens de sette sivile libanesere i fare, uttaler admiral Daniel Hagari, talsperson for det israelske militæret.
Mistenkt gjerningsmann pågrepet i Tyskland
Politiet pågrep i natt mannen som de mistenker at utførte knivangrepet i den tyske byen Solingen fredag. Tre personer ble drept og åtte personer skadet i angrepet.
Ifølge Der Spiegel er den pågrepne en 26-årig syrisk mann som kom til landet i 2022. Mannen var ikke kjent som ekstremist av sikkerhetsmyndighetene, skriver avisa. Han skal selv ha meldt seg for en politipatrulje.
Pågripelse etter brannstifting ved fransk synagoge
Fransk politi har pågrepet en 33-årig mann i forbindelse med gårsdagens ildspåsettelse ved en synagoge i La Grande-Motte utenfor Montpellier. I natt opplyser de at den mistenkte ble pågrepet i Nîmes, som ligger rundt 45 kilometer nordøst for La Grande-Motte.
– Før politiet kunne gripe inn, skjøt den mistenkte mot politiet, som skjøt tilbake. Mannen ble skadet i ansiktet, heter det i en uttalelse. Også to andre personer er satt i arrest. To biler ble lørdag påtent ved synagogen av en person som hadde et palestinsk flagg knyttet rundt livet, ifølge bilder fra et overvåkingskamera. Brannen forårsaket en eksplosjon, og en politimann ble skadet.
Russisk guvernør: Fem drept i Belgorod-regionen
Fem sivile er drept og tolv skadet i et ukrainsk angrep mot den russiske Belgorod-regionen, ifølge den lokale guvernøren. Blant de skadede er tre barn, opplyser guvernør Vjatsjeslav Gladkov på meldingstjenesten Telegram.
Nyhetsbyrået Reuters har ikke kunnet verifisere opplysningene, og det har ikke kommet noen ukrainske kommentarer. Både Russland og Ukraina nekter for å ha sivile som mål i krigen. Nylig ble det kjent at fem landsbyer langs grensa til Ukraina i den russiske regionen skulle evakueres.
Flere skadet i knivstikking ved Sydney
Fire personer er skadet i et knivangrep i en forstad til Sydney, blant dem en politibetjent. Ingen skal ha mistet livet. I en uttalelse fra politiet heter det at fire personer ble skadet etter en kollisjon og antatt knivstikking i Engadine, som ligger sør for storbyen.
En mann som løp fra stedet, ble stanset med elektrosjokkvåpen og er satt i varetekt. Det har vært en rekke knivangrep i Sydney-området i år, blant annet ett der seks personer ble drept ved et kjøpesenter i Bondi-området.
Mann bar på måke i Tromsø – anmeldt
Politiet fikk i natt melding om en mann som bar rundt på en levende måke i Tromsø sentrum. Da en politiet påtraff mannen, var fuglen sluppet fri, men politiet hadde bilde av mannen som bar fuglen.
Til politiet hevdet mannen at han hadde glemt hva han het, men på mannen fant politiet ID. Mannen blir anmeldt for å ha nektet å oppgi personalia til politiet. Om anmeldelsen også vil gjelde forholdet med måken, er opp til politijuristen å avgjøre, sier operasjonslederen. Hvorfor mannen bar rundt på måken, er ikke kjent.
To menn mistenkt for seksuelt krenkende atferd i Grimstad
To menn ble ved 3-tiden i natt pågrepet, mistenkt for seksuelt krenkende atferd og kroppskrenkelse mot en kvinne i Grimstad sentrum.
Politiet opplyser at de klokken 2.48 fikk melding om at to menn oppførte seg ufint mot en kvinne – og da rykket ut.