Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til tirsdag 11. februar.
Trump innfører 25 prosent straffetoll på import av stål og aluminium
USAs president Donald Trump gjør alvor ut av truslene og innfører toll på import av stål og aluminium.
– I dag forenkler jeg tollsatsene våre på stål og aluminium. De er på 25 prosent uten unntak, sa Trump da han undertegnet ordrene i Det ovale kontor. Han la til at han også vil vurdere å skjerpe tollene på biler, legemidler og databrikker.
Frankrikes utenriksminister Jean-Noel Barrot sa tidligere mandag at EU kommer til å gjengjelde tollen. EU-kommisjonen sa at de ville vente med en uttalelse til USA kom med en offisiell kunngjøring.
Australias statsminister Anthony Albanese sa like før ordren ble utstedt at landet kunne komme til å få unntak, og Trump bekreftet mandag at dette er oppe til vurdering.
Trump: Våpenhvilen bør avsluttes om ikke Hamas frigir alle gisler innen lørdag
Våpenhvileavtalen på Gazastripen bør avsluttes lørdag om ikke alle Hamas' gisler blir løslatt, sier USAs president Donald Trump. Om ikke Hamas slipper løs alle innen klokka 12 lørdag, vil et helvete bryte ut, ifølge Trump. Han understreker imidlertid at det blir opp til Israel om våpenhvilen brytes.
– Jeg snakker for meg selv. Israel kan overstyre det, sa Trump.
Trump truet også Jordan og Egypt med å tilbakeholde bistand om de nekter å ta imot palestinere som fordrives fra Gazastripen, om hans plan for den palestinske kyststripen gjennomføres.
Trumps spesialutsending drar «snart» til Ukraina
Keith Kellogg, USAs president Donald Trumps spesialutsending til Ukraina, drar til landet snart, sier presidenten mandag. Han sier han også skal snakke med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj denne uka.
Trump lovet i valgkampen at han skulle få en slutt på Russlands invasjonskrig i Ukraina på dag én som president. Tre uker etter innsettelsen er det fortsatt uklart hvordan USAs president har tenkt at det skal skje.
Nyhetsbyrået AFP har fått opplyst fra ukrainsk hold at Kellogg ankommer landet 20. februar, altså torsdag neste uke.
Israel forsterker militær tilstedeværelse ved Gaza
Israel vil betydelig styrke sine militære stillinger rundt Gazastripen etter at Hamas kunngjorde utsettelse av planlagt fangeutveksling. Det israelske forsvaret (IDF) øker beredskapsnivået og stanser permisjoner for soldater i sør.
Hamas' militære fløy hevder Israel har brutt våpenhvileavtalen flere ganger. USAs president Donald Trump advarer om at våpenhvilen bør avsluttes hvis ikke alle gisler er frigitt innen lørdag klokken 12.
To personer til legevakt etter balkongbrann i Sandefjord
En brann brøt ut på en balkong i andre etasje i en flermannsbolig i Sandefjord natt til mandag. To personer som oppholdt seg i leiligheten ble sendt til legevakt for kontroll, men ingen ble skadet.
Totalt 15 personer er registrert på adressen som ligger i et tett befolket område. Brannvesenet fikk raskt kontroll over brannen, som hovedsakelig rammet balkongen. Sprinkleranlegget ble utløst og forårsaket store vannskader i leiligheten.
Årsaken til brannen er foreløpig uklar, opplyser operasjonsleder Tom Richard Skuggedal i Sørøst politidistrikt til NTB.
juleideer fra kreative ideer