Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til lørdag 22. mars.

Pågrepet etter gjengrelatert knivstikking i Lørenskog
En person er pågrepet og siktet for drapsforsøk etter en voldshendelse mellom kriminelle nettverk i Lørenskog i går kveld. Tre menn i alderen 20 til 40 år behandles på sykehus for stikkskader, hvorav to er alvorlig skadet.
Hendelsen startet da politiet fikk melding om en påkjørsel på Circle K på Robsrud. Mens politiet var på vei til stedet, ble det meldt om blodige personer som løp fra en bil, hvorav én skal ha hatt kniv.
Pågripelsen skjedde i natt på en privatadresse på Romerike. Politiet utelukker ikke flere pågripelser i saken, opplyser operasjonsleder Andreas Paulsen i Øst politidistrikt til Romerikes Blad, som omtalte saken først.
Mann stukket i Bergen – 60-åring pågrepet
En mann i 30-årene ble i natt sendt til sykehus med stikkskade i overkroppen etter en voldshendelse i Lønborglien i Ytre Sandviken i Bergen. Mannen var våken og bevisst da han ble fraktet bort i ambulanse.
En mann i 60-årene ble pågrepet kort tid etter hendelsen og er innsatt i arresten. Voldshendelsen skjedde utendørs ved en privatadresse, og politiet fikk raskt kontroll på situasjonen, opplyser innsatsleder Frode Selven til Bergensavisen.
Politiet jobbet gjennom natten med å sikre åstedet, gjennomføre avhør og gjøre undersøkelser. Saken er nå overført til etterforskning, ifølge operasjonsleder Knut Dahl-Michelsen i Vest politidistrikt.
Norsk mann kvalt i Uganda
En norsk mann fra Bergen døde 10. mars i Jinja-regionen i Uganda. Obduksjonsrapporten viser at dødsårsaken var kvelning, og at mannen hadde skader som tyder på at han forsøkte å forsvare seg.
Familien har fått få svar om dødsfallet. Søsteren forteller til NRK at venner av broren har opplyst at to-tre personer skal være pågrepet, men ugandisk politi vil ikke bekrefte dette eller svare på om det foregår en drapsetterforskning.
Avdøde var opprinnelig fra Bergen, men hadde den siste tiden bodd i Uganda. Kripos opplyser at de ikke har noen rolle i saken og henviser til ugandiske myndigheter.
Trump fratar Harris og Clinton sikkerhetsklarering
President Donald Trump har fratatt flere personer sikkerhetsklareringen, inkludert Kamala Harris og Hillary Clinton. I et notat begrunner Trump beslutningen med at det «ikke lenger er i landets interesse» at de får tilgang til gradert informasjon.
Listen inkluderer også tidligere utenriksminister Antony Blinken og statsadvokat Alvin Bragg. Tidligere president Joe Biden mistet sikkerhetsklareringen allerede i februar, men står likevel oppført i det nye notatet.
Europeiske land krever umiddelbar våpenhvile i Gaza
Tyskland, Frankrike og Storbritannia oppfordrer til umiddelbar gjenopptakelse av våpenhvilen på Gazastripen. I en felles uttalelse uttrykker de sjokk over sivile tap etter at Israel gjenopptok angrep mot Hamas-mål denne uken.
Israel har krevd at Hamas løslater flere gisler, mens Hamas viser til at de resterende gislene skal løslates i andre fase av våpenhvilen. De tre utenriksministrene ber alle parter gjenoppta forhandlinger og implementere en permanent våpenhvile.
Landene krever at Hamas må sette fri gislene og miste makten i Gaza. Gazas sivilforsvar melder at over 500 mennesker er drept de siste døgnene, inkludert flere høytstående Hamas-ledere og deres familier.
Israel angriper militærbaser i Syria
Israel har gjennomført angrep mot to militærbaser i sentrale Syria, inkludert Tadmur nær Palmyra og T4-basen, opplyser det israelske forsvaret.
Israel har intensivert sine angrep mot militære anlegg i Syria etter Bashar al-Assads fall i desember. Målet er å hindre at våpen havner hos de nye makthaverne, som Israel anser som jihadister, og å forhindre iransk innflytelse i regionen.
Statsminister Benjamin Netanyahu krever at den sørlige delen Syria demilitariseres og godtar ikke styrker fra Syrias nye regjering sør for Damaskus. Syrias utenriksdepartement anklager Israel for å føre en kampanje mot landets stabilitet.
Bokselegenden George Foreman er død
Den amerikanske bokselegenden George Foreman er død, 76 år gammel. Det kunngjorde familien i natt norsk tid.
«Big George», som han ble kalt, var to ganger verdensmester i tungvekt og deltok i flere av historiens største boksekamper.
Foreman slo gjennom da han vant gullmedalje under sommer-OL i Mexico City i 1968. Han gikk raskt over til profesjonell boksing og ble verdensmester allerede i 1973, da han beseiret den til da ubeseirede tungvektsmesteren Joe Frazier.
Lewis Hamilton vant sprintløpet i Formel 1
Lewis Hamilton dominerte og tok sin første seier som Ferrari-fører i sprintløpet i Formel 1 i Shanghai i natt norsk tid. Briten avgjorde løpet tidlig etter en duell med Red Bull-fører Max Verstappen.
Hamilton byttet team fra Mercedes til Ferrari foran inneværende sesong. For Hamilton var seieren en solid revansje etter en skuffende debut for Ferrari i sesongåpningen i Australia sist helg, hvor han endte på tiendeplass.
– Jeg tror folk undervurderer hvor bratt det er å komme inn på et nytt lag og forstå et nytt lag. Så det er flott å komme hit og føle seg mer komfortabel i bilen, for i Melbourne følte jeg meg virkelig ikke komfortabel, sa en fornøyd Hamilton etter seieren.