Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til torsdag 5. november.
Ted Cruz om mellomvalget: – Vi fikk grisebank
Senator Ted Cruz, en av støttespillerne til president Donald Trump, slår alarm om en «blå tsunami» i mellomvalget.
– 2026 var ikke bare en blå bølge, det var en blå tsunami. Vi fikk grisebank. Det var et nederlag på linje med Watergate, sier Cruz.
Særlig i sin egen hjemstat Texas beskriver Cruz situasjonen som historisk, etter at Demokratene sikret seg både guvernørposten og det andre senatorsetet. Cruz peker på høye levekostnader, tollmurer og en langvarig konflikt i Iran som hovedårsaker til nederlaget.
Joshua Wong dømt til ti års fengsel
Den profilerte Hongkong-aktivisten Joshua Wong er dømt til ti år i fengsel for å ha konspirert med utenlandske krefter i strid med den nasjonale sikkerhetsloven i Hongkong.
30-åringen, som har erkjent straffskyld, risikerte opptil livstid i fengsel. Han soner allerede en dom på fire år og åtte måneder i en annen sikkerhetssak.
Wong sto anklaget for å ha samarbeidet med blant andre aktivisten Nathan Law om å be utenlandske land og organisasjoner innføre sanksjoner mot Hongkong eller Kina.
Politiet etterforsker dødsfallet til Bayerns visestatsminister
Tysk politi etterforsker det brå dødsfallet til Hubert Aiwanger, visestatsminister i delstaten Bayern. 55-åringen ble funnet død på et hotellrom i Berlin i går.
– Formålet med etterforskningen er å fastslå den konkrete dødsårsaken og omstendighetene rundt dødsfallet, samt å utelukke at det ligger noe kriminelt bak, opplyser politiet og påtalemyndigheten i Berlin.
Aiwanger, som også var Bayerns økonomiminister og leder for partiet Freie Wähler, var i Berlin i forbindelse med åpningen av et partikontor. Han møtte imidlertid ikke opp etter at han følte seg uvel, melder avisen Bild.
NFF-jurist havnet i retten i USA under VM
Norges Fotballforbunds jurist Henrik Salveson havnet i et juridisk mareritt etter en trafikkhendelse under sommerens VM i USA. Det avslører Alfred Fidjestøls nye bok «Eventyrnettene».
Salveson kjørte forbi en skolebuss som hadde stoppet for å slippe av barn, noe som er strengt forbudt i USA. Han fikk ikke bot, men en «court date», og havnet dermed i retten tre dager etter ankomst.
Med hjelp av advokat ble Salveson frifunnet 12. juni, mye fordi politiet ikke møtte opp i retten. Hendelsen ble en intern snakkis, og Erling Braut Haaland var blant dem som moret seg på Salvesons bekostning.
Nord-Korea bekrefter rakettoppskytinger
Nord-Korea bekrefter at landet har testet et nyutviklet luftvernsystem og gjennomført en øvelse med langtrekkende kryssermissiler. Det melder det offisielle nordkoreanske nyhetsbyrået KCNA.
Bekreftelsen kommer midt i en bølge av hyppige våpentester fra regimet, som nylig også har prøvd ut klaseammunisjon, angrepsdroner, torpeder og hypersoniske missiler.
Oppskytingene skjer mot et bakteppe av økt spenning etter en landmineeksplosjon i grenseområdet i september, og etter at Kim Jong-uns søster advarte USA om at Pyongyang vil svare kraftig på amerikansk politikk.
Ras på Bergensbanen: – Beregn forsinkelser
Strekningen mellom Voss og Dale er stengt for togtrafikk etter et ras, opplyste Bane Nor i natt. Vy ber reisende om å beregne forsinkelser, og at noen tog kan bli innstilt.
Bane Nor opplyser at de jobber med å rette feilen.