Norge
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til mandag 24. august.
Flere offentlige digitale tjenester utilgjengelige
ID-porten, MinID og Altinn har i natt vært utilgjengelige. Ifølge Digitaliseringsdirektoratet (Digdir) startet problemene klokka 03.41. Ved 5.30-tiden var de fortsatt ikke løst.
Helsenett melder også om trøbbel, og de anbefaler alternative innloggingsløsninger. Nettapotek og autentisering mot Reseptformidleren kan være berørt, men tjenestene er tilgjengelige via mobilapp.
I starten av august var en rekke offentlige digitale tjenester nede i over ett døgn etter et tjenestenektangrep (DDoS) mot ID-porten. Også et par uker før dette opplevde flere av Digdirs løsninger driftsproblemer.
Burnham lover rakett-støtte på Ukraina-besøk
Storbritannias statsminister Andy Burnham er på sin første utenlandsreise – til Kyiv, der han leder et møte i koalisjonen av villige og møter president Volodymyr Zelenskyj.
Burnham ventes å kunngjøre at Storbritannia har gitt rakettprodusenten MBDA tillatelse til å frigi gradert informasjon om britiske komponenter i et kryssermissil, noe som vil gjøre det mulig for Frankrike og Ukraina å etablere lokale monteringslinjer for missilet.
Begge sider melder om drepte i angrep
Tre personer har mistet livet i et russisk angrep mot den nordøstlige ukrainske byen Kharkiv, melder guvernør Oleh Synjehubov. Fra russisk side meldes det at to barn er døde på grunn av dronenedfall.
Ifølge guvernør Venyamin Kondratjev i den russiske regionen Krasnodar er ni andre personer såret, blant dem sju barn. Angrepet skal ha rammet en barnehage i sentrum av byen med samme navn.
Den russiske netthandelsgiganten Ozon melder også om en omfattende brann i et anlegg i Krasnodar. Driften ved logistikknavet er stanset som følge av brannen.
Bil stanset på Romerike: – Ikke alt var som det skulle
Politiet hadde relativt mye å sette fingeren på da de stanset en bil for kontroll på Kløfta i Akershus. Blant annet var mannen bak rattet uten førerkort og ruset. Øst politidistrikt meldte om hendelsen rett etter klokka 3.
– Politiet stanset en bil for kontroll på Kløfta, og det viste seg raskt at ikke alt var som det skulle være med bil og fører, skriver operasjonsleder Håkon Hatlen i politiloggen. Føreren var en mann i 20-årene fra Oslo.
– Fører hadde ikke gyldig førerkort, bilen var midlertidig avregistrert og fører var i tillegg påvirket av narkotika, opplyser operasjonslederen videre.
Mol og Sørum vant i Montreal
Anders Mol og Christian Sørum vant finalen i verdenstourturneringen i sandvolleyball i Montreal i to strake sett. Kampen ble utsatt i flere timer på grunn av dårlig vær.
Nordmennene slo det brasilianske paret Renato/Andre med sifrene 21-17, 21-18. Turneringen ble historisk for norsk sandvolleyball da tre lag kvalifiserte seg til kvartfinalene.
Etter turneringen splittes Mol og Sørum midlertidig. Mol skal spille innendørs volleyball for det italienske laget Rana Verona, før de to gjenopptar samarbeidet våren 2027 for å forberede seg til OL i 2028.
Uefa-sjef Čeferin vil ikke ta over
Uefa-sjef Aleksander Čeferin er ikke interessert i å erstatte Gianni Infantino, men sier at den pressede Fifa-presidenten enten må trekke seg eller forberede seg på å bli utfordret.
Čeferin utelukker likevel at han selv vil utfordre Infantino om lederskapet i verdensfotballen. Den 58 år gamle sloveneren er intervjuet i podkasten «The Rest is Politics».
– Jeg er ikke interessert, av to grunner. Den ene er at jeg elsker Uefa og elsker å jobbe her, og jeg mener at man på et tidspunkt også bør nyte livet litt. Den andre grunnen er at troverdigheten min er mye, mye høyere hvis jeg ikke er interessert i stillingen, sier Uefa-toppen.