Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til søndag 14. september.

Publisert

VM-sjokk: Ingebrigtsen ute på 1500 meter - bestetid for Nordås

Jakob Ingebrigtsen klarte ikke å kvalifisere seg til semifinalen på 1500 meter under VM i friidrett i Tokyo. Han ble nummer åtte i sitt heat med tiden 3.37.84 og forklarte til NRK at beina «hang fast i bakken».

Narve Gilje Nordås sikret seg derimot semifinaleplass med den raskeste tiden av alle i kvalifiseringen, 3.35.90. Han tok ledelsen etter 300 meter og vant sitt heat kontrollert. Håkon Moe Berg endte på ellevteplass i sitt heat og gikk ikke videre.

Ingebrigtsen, som har slitt med en akillesskade og ikke har løpt utendørs denne sesongen, håper nå å være bedre forberedt til 5000-meteren i VM.

VM-finaleplassen glapp for sleggekaster Llano

Beatrice Nedberge Llano (27) fra bergensklubben Laksevåg TIL manglet kun litt over en halvmeter for å ta seg til sleggefinalen i VM i friidrett.

Llano hadde en positiv utvikling i kvalifiseringen i Tokyo, etter at åpningskastet nådde 65,76 meter. Det neste var 69,45 meter, og hun avsluttet med 70,10 meter.

Det ga en 15. plass i kvalifiseringen, og kun de tolv beste gikk videre.

Maridal nummer 56 på VM-maraton – kenyansk seier

Peres Jepchirchir fra Kenya var sterkest på slutten og slo etiopiske Tigist Assefa på kvinnenes maraton i VM i friidrett. Hanne Andersen Maridal ble nummer 56.

Vinnertiden ble 2.24.43. Maridal, som ble mor for fem måneder siden, løp inn til tiden 2.55.04.

– Det ble tøft. Fra 35 kilometer var jeg helt ferdig. Da kjente jeg det i lårene, og det var bare å jogge og komme seg til mål. Det var noen lange kilometer. Det er det hardeste løpet jeg har sprunget i hele mitt liv, det er helt sikkert, sier hun til NRK.

Oscar-vinner: Israelske soldater gjennomsøkte hjemmet på Vestbredden

Basel Adra, Oscar-vinner for dokumentaren «No Other Land», forteller at israelske soldater gjennomførte en razzia mot hjemmet hans på den okkuperte Vestbredden. Ifølge Adra lette soldatene etter ham og gjennomsøkte konas telefon.

Før hendelsen skal israelske bosettere ha angrepet landsbyen, skadet to av Adras brødre og en fetter. Soldater blokkerte senere inngangen til landsbyen, noe som hindret Adra fra å returnere hjem. Israels militærstyrker hevder soldatene var i landsbyen etter at palestinere hadde kastet steiner.

Arkivfoto: Leo Correa / AP / NTB

«No Other Land», som vant Oscar for beste dokumentarfilm, er samprodusert av norske Bård Kjøge Rønning og Fabien Greenberg. I juli ble Odeh Muhammad Hadalin, som medvirket til filmen, skutt og drept av israelske bosettere.

Guvernør: Brann i russisk oljeanlegg etter drone-nedfall

Det brøt ut brann i Kirishi-raffineriet i det nordvestlige Russland etter at det ble truffet av rester fra en nedskutt drone, opplyser den lokale guvernøren. Anlegget er ett av landets aller største.

Ingen ble skadet, opplyser Alexander Drozdenko, guvernør i Leningrad-regionen.

Anlegget raffinerer rundt 355.000 fat olje per dag og står med det for 6,4 prosent av landets totale produksjon.

Arkivfoto: Susan Walsh / AP / NTB

Avis: Det spøker for toppmøte mellom Trump og Xi

USA har ikke svart på Kinas invitasjon til et toppmøte. Ifølge Financial Times er grunnen at de to landene fortsatt står langt fra hverandre i spørsmål om handel og fentanylsmugling, og den manglende framgangen har redusert sannsynligheten for et toppmøte i Beijing.

Avisa viser til personer med kjennskap til situasjonen. Det er nå mer sannsynlig at presidentene Donald Trump og Xi Jinping kommer til å møtes under møtet til Den økonomiske samarbeidsorganisasjonen for Asia og Stillehavet (Apec) i Sør-Korea i oktober – og da med en lavere profil, ifølge FT.

Oslofjordtunnelen stengt etter røykutvikling i bilhenger

Oslofjordtunnelen ble stengt i begge retninger sent i går kveld etter røykutvikling fra et dekk på en bilhenger. Ifølge Drammens Tidende dreide det seg om en personbil med en annen bil på tilhenger.

Arkivfoto: Terje Bendiksby / NTB

Brannen ble slukket rundt midnatt, men tunnelen forble stengt mens den ble inspisert og brukte brannslukningsapparater erstattet. Den 7306 meter lange tunnelen mellom Frogn og Asker kunne åpnes igjen rett etter klokken 1.30.

Politiet ba foreldre hente fulle ungdommer flere steder

Mellom 150 og 200 ungdommer – mange av dem mindreårige – samlet seg til fest på Bygland i Agder i natt.

– Politiet oppfordrer foreldre som har barna sine på festen, om å hente dem, skrev operasjonsleder Arne Kloster Kvidbergskår i politiloggen.

Også i Møre og Romsdal ba politiet foreldre ordne skyss hjem for fulle ungdommer etter at rundt 100 personer hadde samlet seg ved Volda stadion i natt.