Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til fredag 4. juli.

Trump antyder brev med tolldiktat til flere land
Med få dager igjen til Donald Trumps tollfrist varsler han brev med tollsatser til flere land, trolig allerede i dag. – Det er mye enklere, sier presidenten.
Trump kom med uttalelsen til journalister da han gikk om bord i presidentflyet på Joint Base Andrews for å reise til Iowa i natt norsk tid.
Han forteller samtidig at han regner med å undertegne «et par andre avtaler» i tillegg til den handelsavtalen med Vietnam som ble kjent onsdag. Fra før har Storbritannia og USA inngått en handelsavtale. I brevene vil det tydelig framgå hvilken tollsats landene står overfor, ifølge Trump.
Dødsulykke på E6 i Oslo stengte veien i åtte timer

En person omkom i en trafikkulykke på E6 ved Høybråten i går kveld. Ulykken, som involverte flere kjøretøy, skjedde i nordgående retning. Politiet meldte at en bil muligens hadde kjørt mot kjøreretningen.
En lastebil var også involvert i ulykken, og føreren fikk kollegastøtte fra Lastebilforbundet. De pårørende til den omkomne er varslet, men formell identifisering er ikke gjennomført. Veien ble stengt i nærmere åtte timer på grunn av ulykken og oljesøl i veibanen.
Sve: Listhaug må bli statsminister ved borgerlig flertall
Frps stortingsrepresentant Frank Sve mener Sylvi Listhaug må bli statsminister hvis Frp blir større enn Høyre, Venstre og KrF samlet ved høstens valg. Ifølge Klassekampen viser et snitt av julimålingene at Frp har 22,7 prosent oppslutning, mens de tre andre borgerlige partiene til sammen har 21,9 prosent.
– Det er kjøttvekta som rår. Her handler det om at folket skal si sitt – og det må vi lytte til, sier Sve til avisa.

Han mener det er helt uproblematisk at Listhaug blir statsminister hvis Frp blir størst i en borgerlig blokk.
14 såret i russisk droneangrep mot Kyiv
Minst 14 personer er såret i russiske droneangrep mot Kyiv natt til fredag, opplyser ordfører Vitalij Klitsjko. Det er meldt om ødeleggelser i seks av hovedstadens ti distrikter.
Ukrainas nasjonale jernbanemyndigheter bekrefter at angrepet har forårsaket skader på jernbanen i Kyiv. Samtidig hevder Russland at en kvinne er drept i et ukrainsk angrep mot Rostov-regionen sør i Russland.
Nordkoreaner pågrepet etter grensekryssing

En person fra Nord-Korea ble torsdag pågrepet av sørkoreanske styrker etter å ha krysset den demilitariserte sonen. Hendelsen skjedde i den vestlige delen av grenseområdet, opplyser forsvarsledelsen i Sør-Korea.
Militæret identifiserte personen i området ved den militære demarkasjonslinjen og gjennomførte en normal operasjon for å sikre vedkommende, melder nyhetsbyrået Yonhap.
Personens identitet og motiv er foreløpig ukjent. Sørkoreanske myndigheter har ikke observert uvanlig militær aktivitet fra Nord-Korea i etterkant av hendelsen.