Verden
Nattens viktigste nyheter om Midtøsten
Israel og USA gikk lørdag 28. februar til angrep mot Iran. Her er en oversikt over de viktigste sakene natt til onsdag 22. april.
Oljeprisene falt etter Trumps forlengelse av Iran-våpenhvilen
Oljeprisene nådde over 100 dollar fatet etter meldinger om at USAs visepresident J.D. Vance ikke skulle dra til fredssamtaler med Iran i Islamabad i går. Men prisene falt igjen i natt etter at president Donald Trump kunngjorde at våpenhvilen med Iran forlenges på ubestemt tid.
Bessent: USAs blokade rammer Irans viktigste inntektskilde
USAs finansminister Scott Bessent sier at blokaden av iranske havner er rettet direkte mot regimets viktigste inntektskilder. Lageranleggene på Kharg-øya «blir stående fulle», skriver han. President Donald Trump kunngjorde i går at han forlenger våpenhvilen med Iran på anmodning fra Pakistan, men at USAs blokade av iranske havner videreføres.
USA innfører sanksjoner mot nettverk anklaget for å hjelpe Iran
USAs finansdepartement har innført sanksjoner mot 14 personer, selskaper og et flyselskap, anklaget for å skaffe våpen og komponenter til Irans rakett- og droneprogram. Aktørene befinner seg angivelig i Iran, Tyrkia og De forente arabiske emirater. Det iranske flyselskapet Mahan Air skal ifølge departementet ha en sentral rolle ved å transportere våpen og dronesystemer.
Iran ber FN fordømme amerikansk beslag av lasteskip
Iran ber FN fordømme USAs beslagleggelse av lasteskipet Touska, som ble stanset i Omanbukta søndag. Irans FN-ambassadør Amir Saeid Iravani kaller handlingen «piratvirksomhet» og et brudd på FN-charteret, og krever at fartøyet frigis. USA har sagt at skipet sto på landets sanksjonsliste.