Politikk

Nancy Pelosi ber Joe Biden stanse våpenleveranser til Israel

– Vi mener det ikke lar seg rettferdiggjøre.

84 år gamle Nancy Pelosi er blant de 40 demokratiske kongresspolitikerne som ber om stans i våpenleveranser til Israel. Foto: Shawn Thew / AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Den tidligere demokratiske kongresslederen Nancy Pelosi slutter seg til et opprop for å få Biden til å stanse våpenleveranser til Israel.

– Vi mener det ikke lar seg rettferdiggjøre å godkjenne disse våpenleveransene, står det i brevet som ble sendt fredag.

Til sammen har 40 av Bidens partifeller i Kongressen undertegnet brevet, ifølge kongresspolitiker Mark Pocan. De skriver at kravet til Biden fremmes i lys av mandagens angrep mot hjelpearbeidere og den stadig forverrede humanitære situasjonen.

– Vi oppfordrer på det sterkeste at du tar en ny vurdering av beslutningen om å godkjenne leveransen av nye våpen til Israel, skriver de.

Ifølge Washington Post godkjente Biden i all stillhet en overføring av bomber og jagerfly til Israel i slutten av mars.

Etter et halvår med krig er 33.000 palestinere drept i Gaza, ifølge helsemyndighetene i området. Over 75.000 meldes såret.

Drøyt 1,1 millioner mennesker står ifølge FN på randen av hungersnød, og ytterligere 850.000 sulter. Flere titall barn er alt døde av sult.