Norge

Nå setter vinterkulda inn

Denne uka brer kalde luftmasser seg over hele landet, og det blir minusgrader og kulde – også langs kysten, varsler meteorologene.

Søgne 20180215. Store mengder snø og strømavbrudd de siste ukene har ført til tidvis kaos. Vogntogene står og trafikken slippes i puljer forbi Trybakken på E39 i Søgne. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB
Publisert Sist oppdatert

– Det blir gradvis enda kaldere, og på torsdag kan vi komme ned i -25 grader i fjellområdene og på Finnmarksvidda, melder de på X.

Kulda kommer gradvis. Mandag og tirsdag ser ganske tørt ut, men natt til onsdag kommer trolig et lavtrykk inn sør, i form av snø også i lavlandet.

– Fra Sørlandet og østover kan det bli litt snø, som utover onsdagen går over til sludd og regn, sier vakthavende meteorolog Ingvild Villa til NTB, og legger til:

– Det ser ut som det skal bli kaldere og kaldere utover uka, for Oslo for eksempel ligger det an til temperaturer mellom minus tre til minus seks fredag, sier meteorologen.

Ifølge meteorologisk Institutt ligger bygene tett over deler av Møre og Romsdal og Trøndelag.

– Nedbøren kommer hovedsakelig som snø, men på kysten kan det komme som sludd. Vi har ute et farevarsel her som gjelder frem til i morgen ettermiddag. Det ventes 5-25 cm snø på 24 timer litt opp i høyden, melder meteorologene.

Det er også sendt ut farevarsel på snø for deler av Finnmark. Det er ventet 20-30 cm/24t snø. Under 200 meter over havet vil nedbøren først komme som sludd og etterhvert gå over til snø.

Kulda er på veg, men kva med snøen? ❄️Det meste av nedbøren ligg ute på havet! 🌊 Men i Midt-Noreg og nokre stader i Nord-Noreg kjem det ein del snø allereie i dag ☃️ Dei neste dagane blir tørrere, men på Austlandet kan det kome nokre få cm av årets fyrste ordentlege snø 🌨️ pic.twitter.com/KloA5jPvGz— Meteorologene (@Meteorologene)November 18, 2024