Norge

Nå kommer snøen

Nord-Norge må kle bilene med vinterdekk og unngå isbading langs kysten, mens Sør-Norge får mindre dramatiske scener med det fineste høstværet, ifølge meteorologen.

I Tromsø er det ventet snø denne helga. Her måkes det snø fra Romssa Arena under en fotballkamp mellom Tromsø og HamKam 3. november.
Publisert Sist oppdatert

Kraftig vind og oversvømmelse og snø er det som ventes i Nord-Norge til uka. Her har Meteorologisk institutt sendt ut farevarsel for vind og nedbør i deler av Vest-Finnmark, Troms og Nordland.

– Det blir mye vind, og det ventes storm til torsdag ettermiddag, sier statsmeteorolog Unni Nilsen om Nordland, som onsdag preges av hardt vær.

Men i Nordland er det lys i enden av tunnelen, for det kan gå mot opplett mot lørdag ettermiddag i det værherjede fylket.

Værlotteriet-vinnerne

Selv om meteorologen er ærlig om at værgevinsten er liten de fleste steder i landet denne uka, ser utsiktene lysest ut for deler av Østlandet.

– Jeg ser for meg at det blir fint høstvær østafjells, sier Nilsen.

Fram til og med helgen vil Sør- og Vestlandet få mer sol, sier statsmeteorologen. I disse landsdelene vil det stort sett være plussgrader i nær fremtid.

– I Sør-Norge skal det stort sett være klart, men det blir tåke på Østlandet som vil gi seg etter hvert som mer vind i regionen kan gjøre at den letter, opplyser Nilsen.

Vinterdrypp

Lokalt kan det komme mellom 20 til 30 centimeter med snø på et døgn i deler av Vest-Finnmark, Troms og Nordland, ifølge Varsom, med mest snø natt til torsdag.

– I Tromsø vil det være snø gjennom helga, sier Nilsen, som sier at snøværet vil stå i sterk kontrast til den nye fylkesrekorden som ble satt i Troms på 18,5 grader onsdag.

Nilsen peker også på at Trøndelag og Vestlandet kan kjenne på snøfall i løpet av uka. Det er ventet lavtrykk i regionene, og blandet med kalde temperaturer mot helgen, kan nedbøren komme som snø natt til mandag, både i Trøndelag og på Vestlandet.

I Bergen ser det ut til å bli minus i løpet av uka, og Trondheim er ikke langt unna i nær fremtid, med grader ned mot null natt til tirsdag neste uke.