Moren til israelsk gissel ber Netanyahu om å signere Gaza-avtale

Moren til en av israelerne som fortsatt holdes fanget av militante palestinere på Gazastripen, ber Israels statsminister om å signere en avtale.

Ilana Gritzewsky holder opp et bilde av partneren Matan Zangauker, som holdes som gissel av Hamas, og går sammen med moren Einav Zangauker til en symbolsk bryllupsseremoni på det som er blitt kjent som gisselplassen i Tel Aviv tidligere i august.
Publisert

– Sønnen min har vært i Gaza i 685 dager, og nå «beordrer» Netanyahu at det skal startes forhandlinger om ham. Ikke gi ordre – signer, sier Einav Zangauker i en melding på X som gjengis av den israelske avisa Haaretz fredag.

Moren til gisselet Matan Zangauker svarer på et direktiv fra statsminister Benjamin Netanyahu der det torsdag kveld het at en israelsk delegasjon skal starte forhandlinger om løslatelse av gisler og en slutt på krigen på Israels vilkår.

Samtidig godkjente Netanyahu imidlertid en plan om å «ta over Gaza for å beseire Hamas», og israelske styrker er i gang med å starte en bakkeinvasjon av Gaza by.

Det skjer få dager etter at Hamas sa ja til et forslag til avtale om våpenhvile og fangeutveksling som skal være nesten identisk med et forslag Israel tidligere har sagt ja til. Israel har fått det siste forslaget, men har ikke gitt meklerne noe offisielt svar.

Zangauker ber også Netanyahu om å «gi slipp på hindrene som du har stilt opp for samtalene» og å slutte å la seg «piske» av regjeringens mest ytterliggående ministre.

– Gjør det rette, for en gangs skyld, sier hun.

Av de 251 menneskene som Hamas og andre militante grupper bortførte under angrepet på Israel 7. oktober 2023, er 49 fortsatt i Gaza, blant dem 27 som ifølge det israelske militæret er døde.

Israelske soldater jobber på en stridsvogn nær grensa til Gaza torsdag mens IDF forbereder en større invasjon av Gaza by.