Politikk
Mistet kontrollen på milliardene: Nå har Olemic Thommessen ansvaret for kunst-millionene i skandaleprosjektet
I februar ble Olemic Thommessen presset ut som stortingspresident etter skandaleprosjektetet i Prinsens gate 26. Nå har han ansvaret for kunst-millionene i det samme prosjektet.
ABC Nyheter kan avdekke at tidligere stortingspresident Olemic Thommessen (H) i dag leder arbeidet med å finne kunst til skandaleprosjektet i Prinsens gate 26.
Prosjektet er det samme som førte til at Thommessen fratrådte stillingen som stortingspresident den 8. mars i år.
På tre år økte kostnadsrammene for nytt post- og varemottak, ny innkjøringstunnel og rehabilitering av Prinsens gate 26 fra 1,1 milliarder til 2,3 milliarder kroner.
Leder Stortingets kunstutvalg
Thommessen leder nå Stortingets kunstutvalg, bekrefter Stortingets kommunikasjonsavdeling overfor ABC Nyheter.
Kunstutvalget nedsettes av presidentskapet for hver stortingsperiode.
Thommessen ble valgt som leder i kunsutvalget i oktober 2017. Det er administrasjonen som innstiller og presidentskapet oppnevner. Thommessen var i oktober 2017 stortingspresident.
Ingen i presidentskapet skal ha hatt motsigelser da utnevnelsen fant sted.
Kunstutvalget skal sørge for at Stortinget får et representativt utvalg kunstverk av anerkjente kunstnere, med hovedvekt på norske kunstnere.
Kunst i offentlige rom (KORO) har inngått avtale med Stortinget om gjennomføring av kunstprosjekt i forbindelse med rehabilitering av Prinsens gate 26.
– Hjelper Stortingets kunstutvalg med å finne kunst
Kurator Trude Schjelderup Iversen i (KORO) bekrefter at hun i prosjektet rapporterer til Thommessen og kunstutvalget.
– KORO er engasjert for å hjelpe Stortingets kunstutvalg med å finne kunst til Prinsens gate 26. Det er oppdraget vi har, sier Schjelderup Iversen til ABC Nyheter.
KORO utarbeider forslaget til kunstprosjektet som Stortingets kunstutvalg godkjenner.
Oppdraget har en økonomisk ramme på fem millioner kroner, får ABC Nyheter opplyst.
Oppdraget skal være ferdig rundt årsskiftet, ifølge Scjelderup Iversen.
ABC Nyheter har ikke lyktes å få kontakt med Thommessen direkte eller via Høyres pressekontakt.
– Et mareritt
Den siste byggesprekken på nesten 500 millioner kroner ble kjent i februar og førte til at både stortingspresident Olemic Thommesen og stortingsdirektør Ida Børresen måtte gå.
– En krevende sak, som har ridd oss som et mareritt gjennom flere år, sa Olemic Thommessen i vandrehallen etter at han kunngjorde sin avgang.
– Vi skulle ha hatt en helt annen kontroll over byggeprosjektet. Det burde ha vært rigget på en helt annen måte fra begynnelsen av, erkjente Thommessen.
– Det er sånn at byggesaken Stortinget har under arbeid er en alvorlig sak. Kostnadene har ikke vært under kontroll, et prosjekt som har blitt større underveis, og betydeligere dyrere enn det som har vært vanlig, sa Erna Solberg timer etter avgangen.
SE VIDEO: Her trekker Thommessen seg