Norge
Mistanken mot spionsiktet nordmann er styrket, ifølge PST
Mistanken mot 37-åringen som er siktet for å ha spionert for Kina er styrket, sier Politiets sikkerhetstjeneste (PST) til NRK.
Den spionsiktede kommer til å begjære seg løslatt under tirsdagens fengslingsmøte, hvor det skal avgjøres hvorvidt varetektsfengslingen skal forlenges eller ikke, skriver NRK.
– Vi har gjennomført en rekke etterforskningsskritt. Det innebærer blant annet avhør av vitner og gjennomgang av en stor mengde data på ulike databærere, sier politiadvokat Line Nygaard til TV 2.
Mannens forsvarer sier at mannen er fast bestemt på at han ikke har gjort noe galt.
– Han begjærer seg løslatt fordi han ikke har drevet med spionasje. Han har drevet et geopolitisk senter, sier siktedes forsvarer, advokat Marius Dietrichson, til kanalen.
Den spionsiktede har doktorgrad fra et eliteuniversitet i Kina. Han bygget opp et selskap som tilbød rådgivning om internasjonale politiske forhold til offentlige og private institusjoner.
Han har ikke ønsket å avgi forklaring om forholdet.