Politikk

Missilangrep-varselet i Hawaii: – Det virket så ekte!

Personen som i midten av januar sendte ut et falsk nødvarsel om missilangrep på Hawaii, er knust etter tabben førte til panikk.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge FCC holdt delstatsmyndighetene på Hawaii på med å teste nødvarslingsanlegget da en ansatt misforsto det som pågikk og trodde det dreide seg om en reell trussel om et missilangrep. Han sendte dermed ut nødvarselet uten først å avklare det med en overordnet.

– Det virket så ekte. Vi hadde ikke overordnede i rommet. Jeg var 100 prosent sikker på at det var ekte,så jeg sendte ut varselet, sier mannen til nyhetsbyrået AP
Identiteten til vedkommende er ikke offentliggjort, men han var ansatt ved beredskapsmyndighetene på Hawaii. Nå har han fått sparken mens sjefen hans har sagt opp.

Bakgrunn: Hawaii: Trodde missilangrep var nært forestående

Han sier han ikke fikk med seg første del av meldingen, der det ble opplyst at det var en øvelse.

Det var lørdag 13. januar at følgende varsel ble sendt til mobiltelefonene til alle innbyggerne på Hawaii: «Ballistisk missil på vei mot Hawaii. Søk dekning umiddelbart. Dette er ingen øvelse».

Det brøt ut panikk blant store deler av befolkningen, og det tok nesten 40 minutter før det kom en kontramelding om at varselet ikke medførte riktighet.

– Jeg er lei meg for at jeg utsatte befolkningen for panikk, sier mannen til AP.

Les også:

Tilsynsmyndigheter med skarp kritikk av Hawaii etter falsk missilvarsel

Innbyggerne på Hawaii fikk atomvarsel